Az Európai Parlament szerdán 425 szavazattal, 130 ellenszavazattal és 33 tartózkodás mellett jóváhagyta a a KAP stratégiai tervről szóló rendelet és a KAP horizontális rendelet felülvizsgálatát. Az EP-képviselők a Tanács által javasolt és a Parlament Mezőgazdasági Bizottsága által 2024. április 15-én jóváhagyott technikai módosításokkal fogadták el a jogszabálytervezetet. A rendeletet most a tagállami kormányokból álló Tanácsnak kell jóváhagynia, a jogszabály ott várhatóan nem ütközik majd ellenállásba.
A most elfogadott javaslat emlékeztet: a tagállamok által kidolgozott és a Bizottság által jóváhagyott, először 2023-ban alkalmazott 28 KAP stratégiai terv a mezőgazdasági termelőknek nyújtott közvetlen jövedelemtámogatást biztosítják, támogatják a környezetvédelmi rendszereket, valamint ösztönzik például a beruházásokat, egyes mezőgazdasági ágazatokat, a vidékfejlesztést, valamint a tudást és az innovációt. A stratégiai tervek jelentős mértékben növelik a szubszidiaritást a KAP irányítása terén, és teljesítményorientáltak – fogalmaz a rendelet háttere. A kiadásoknak hozzá kell járulniuk a KAP 10 konkrét gazdasági, környezetvédelmi és társadalmi célkitűzésének megvalósításához, amelyeket egy sor közös mutatóval mérnek.
A javaslat leszögezi azt is, hogy ezek a stratégiai tervek a szabályozási kezdeményezésekkel, kutatási beruházásokkal és egyéb intézkedésekkel együtt hozzájárulnak a Bizottság által a zöld megállapodással kapcsolatban megállapított ambiciózus menetrendhez az Unió környezetvédelmi és 2050-ig szóló éghajlat-politikai célkitűzéseinek elérése érdekében.
Elismerik, hogy egyszerűsíteni kell
Mint ismert, a KAP stratégiai tervről szóló rendelet ((EU) 2021/2115 rendelet) szigorúbb alapfeltételeket vezetett be a mezőgazdasági üzemek támogatására, és a 28 stratégiai terv együttesen a korábbi KAP-hoz képest lényegesen nagyobb összegű támogatást biztosít a mezőgazdasági termelőknek a környezetvédelmi és éghajlat-politikai célkitűzésekre.
Mint a javaslat fogalmaz, az új megközelítés összességében jól működik, ám a benyújtók elismerik azt is, hogy több ponton változtatásra szorul. Mint fogalmaznak:
A KAP stratégiai terv végrehajtásának első éve azonban egyértelművé tette, hogy kiigazításokra van szükség a tervek hatékony végrehajtásának biztosítása és a bürokrácia csökkentése érdekében.
Csökken az adminisztráció
A kiigazítások olyan változtatásokra összpontosítanak, amelyek a mezőgazdasági termelők számára előnyösek az adminisztratív terhek csökkentésében, olyan rugalmassági mechanizmusokra, amelyek lehetővé teszik a nemzeti közigazgatásoknak, hogy a végrehajtást a mezőgazdasági termelők helyzetéhez igazítsák. A feltételességi követelmények és a környezetbarát gyakorlatokat ösztönző önkéntes rendszerek közötti egyensúly megváltoztatására; valamint a kedvezményezettek megnyugtatására a politika stabilitását illetően a stratégiai tervek időtartama alatt.
A feltételességgel kapcsolatos kiigazítások például nagyobb rugalmasságot biztosítanak a tagállamok számára a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírások (GAEC) nemzeti szintű megállapításában.
Ezáltal egyszerűsítve a mezőgazdasági termelők terheit, például több lehetőséget biztosítva a követelmények teljesítésére, vagy lehetővé téve konkrét, jól célzott mentességeket vagy eltéréseket, különösen kedvezőtlen időjárási körülmények esetén.
A kisebb termelők a fókuszban
A kisebb mezőgazdasági termelők, vagyis a mezőgazdasági termelők 65 százalékát kitevő, legfeljebb 10 hektárnyi mezőgazdasági területet művelők adminisztratív terheit enyhíti, ha mentesülnek a feltételességi követelmények betartásának ellenőrzésére irányuló ellenőrző látogatások alól.
Ugyanakkor az a tény, hogy a kisebb mezőgazdasági termelők mentesülnek a szankciók alól, a tagállamok adminisztratív munkáját is egyszerűsíti, mivel a nemzeti hatóságoknak nem kell kiszámítaniuk azokat a szankciókat, amelyek az alkalmazandó de minimis küszöbérték alá eshetnek – áll a most elfogadott javaslatban.