A fenntartható növénytermesztés szekciójában megrendezett kerekasztal-beszélgetés a modern növénytermelés és inputanyag-gazdálkodás kritériumaival foglalkozott, a diskurzusban szóba kerültek az alternatív szántóföldi növények, a fenntartható vetőmag-, növényvédőszer- és műtrágyafelhasználás szempontjai, valamint a környezetkímélő termékek és technológiák is.
A szereplők egyetértettek abban, hogy az innovatív gazdálkodás, az új technológiák számos előnyt hozhatnak a megtérülés és a fenntarthatóság szempontjából is, de ehhez szükséges az, hogy a termelők nyitottak legyenek az újdonságokra.
A megszokott már nem működik
A termelők nagy része megszokásból gazdálkodik, csak nagyon kevesen képzik magukat. Most viszont eljött az a pillanat, amikor a megszokott eljárások nem működnek
- mondta el Bori Tamás, a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. külkereskedelmi igazgatója. Hozzátette:
az AÖP nagyszerű program, mert fizetnek azért a termelőknek, hogy a saját szemével lássa, hogy valami jó. Ehhez képest a termelők egy-két pontos szerek kijuttatásában gondolkodnak.
A mesterséges intelligenciáról szólva kijelentette: a technológia olyan összefüggéseket tud feltárni, amelyeket nehéz másképp felismerni, ez hasznos lehet a növénybetegségekben is.
Az alternatív kultúrákkal kapcsolatban a rizst emelte ki, mint Magyarország egyik legnagyobb rizstermesztője – itt a minőségi termelést hangsúlyozta, amelyhez komoly marketing is kell, amely tudatosítja a fogyasztókban a különbséget. Az alternatív gabonafélék is járható utat jelentenek, ahogy a regeneratív gazdálkodás is, amely kapcsolódhat a tejelő tehenészettel a szervestrágya alkalmazásával. A kérdésre válaszolva, hogy ezt a fogyasztó megfizeti-e, úgy felelt:
Ha jól csináljuk, nem biztos, hogy drágább.
Van egy innovatív gazdaréteg
Az innovációnak van helye, a termelőknek van egy rétege, aki használja és el is várja a fejlesztéseket. A gazdatársadalom korösszetétele miatt azonban ez a nyitás nem megy egyik napról a másikra
- mondta el Lukács Domonkos a Corteva Agriscience gyomirtószer termékmenedzsere.
A mesterséges intelligencia valóban sokat tud segíteni a fenntartható növénytermesztésben, az okszerű alkalmazás kulcsa az, hogy ott legyen a felhasználás, ahol az szükséges. Mint fogalmazott:
Nem az a cél, hogy minél többet locsoljanak ki, hanem hogy rentábilisan alkalmazzák a termelők a növényvédőszereket.
A kisebb kultúrákkal kapcsolatban kifejtette: a nagy cégeknek mindig kihívás ilyenekre növényvédőszereket fejleszteni, de a multinacionális cégek előnye, hogy más országokban olyan kultúrákkal is foglalkoznak, mint a rizs vagy a cirok.
Helyspecifikum és mesterséges intelligencia
Az agráriumban az innovatív szereplők megjelenése, akár a másik gazda véleménye segít ahhoz, hogy felismerjük a legoptimálisabb helyspecifikus gazdálkodási gyakorlatokat.
A mostani kukoricahibridek nem a húsz évvel ezelőtti elvárásoknak felelnek meg, hanem a mostani környezeti előírásoknak és a helyi sajátosságoknak - mondta el Szalkai Gábor a Bayer Hungaria közkapcsolati és fenntarthatósági vezetője.
A növényvédőszerekkel kapcsolatos hiedelmek meghatározzák a közbeszédet, de az innovatív gyártóknak sem érdeke, hogy a drágán kifejlesztett termékek esetleg a túlhasználat miatt később ne hozzanak profitot. A drónos vagy műholdas felvételek monitoring módszereivel a mesterséges intelligencia sokat segíthet az okszerű növényvédőszer-kijuttatásban is, ez bizonyos területeken akár 90 százalékos megtakarítást is elérhet.
A mesterséges intelligencia nagy előnyt jelent a nemesítés felgyorsításában, a szelekció során, valamint általában a fenntarthatóságban is – utalt a szatymazi nemesítési munkára Szalkai Gábor.
Az alternatív kultúrákkal kapcsolatban kifejtette: a közös együttműködéssel jó eredményeket lehet elérni ezen a téren is. A termelők, gyártók, finanszírozók és az érdekképviseletek közös gondolkodása a digitális megoldásokkal együtt ezen a téren is lehet sikereket elérni.
Egyszerre legyen fenntartható és rentábilis
Az a kérdés jelenti a legnagyobb kihívás, hogy jelenlegi növénytermesztési technológia alkalmas-e a fenntartható gazdálkodásra úgy, hogy jövedelmet tudjanak termelni a gazdák. Ebben a környezetben mindenképpen új módszerekre van szükség
- mondta el Szanka Nikoletta a gazdálkodók számára fenntartható megoldásokkal szolgáló Indigo Agriculture Hungary kereskedelmi vezetője.
A kisebb termelők közül sokan feladják és átadják a területeiket más gazdálkodóknak, de fontos, hogy azok, akik ezzel továbbra is foglalkoznak, rentábilisan tudják ezt megtenni, azokkal a növényekkel, amit eddig is termeltek. Ebben számos kérdés merül fel: például mi biztosítja egy aszályos időszakban, hogy a növény a kijuttatott inputanyagokat fel is vegye?
Hozzátette: nagyon nehéz helyzetben azok a tudással rendelkező, szemléletváltást szorgalmazó szereplők, akik új technológiákat akarnak elterjeszteni, mert nagy szkepticizmussal találkoznak. Amikor ezek a technológiák néhány év elteltével bizonyítanak, akkor már szélesebb körben elterjedhetnek az új módszerek.
A mesterséges intelligencia sokat segíthet ebben a folyamatban, és már a termékfejlesztésben is fontos szerepet kap ez a technológia. Az alternatív kultúrákkal kapcsolatban kijelentette: érezhetően nőtt az érdeklődés a termelők körében a szója és a cirok iránt.