Az utóbbi egy hónapban Ausztriában és Németországban is több halálos áldozatot követeltek az esőzések, az áradások és a belvizek, a folyókból kilépő víz pedig hatalmas károkat okozott több európai városban. Május közepével a németországi Saar-vidéken a folyók vízszintje különösen a neunkircheni, a saarpfalzi és a saarbrückeni térségben gyorsan emelkedett, majd egy átszakadt gát miatt Ottweiler óvárosa teljesen víz alá került. A heves esőzések miatt négyzetméterenként 100 liter csapadék hullott a térségben. Az árvízveszély miatt a Trier-Saarburg körzetben elővigyázatosságból 220 embert evakuáltak - írta meg a Világgazdaság.
A rendőrség közleményéből kiderült, hogy Bajorországban, illetve a szomszédos Baden-Württemberg tartományban pusztító árvízben négyen haltak meg, köztük egy tűzoltó is, egy 57 éves nőt pedig kocsijával együtt sodort el az ár az útról a bajorországi Markt Rettenbachban. Olaf Scholz, német szövetségi kancellár támogatásáról biztosította az árvíz sújtotta települések lakosságát.
A sürgősségi szolgálatok több tízezer munkatársa segédkezett Felső-Bajorországban és Svábföldön homokgátak építésében, vízszivattyúzásban, a veszélyesnek ítélt területek lezárásában és az elárasztott házakban élők kimentésében. Június 2-án több Duna és Schmutter menti települést is evakuáltak.
Ausztriát június 8-án érte el az áradás. Az ország déli részén lévő Stájerországra heves viharok csaptak le, majd a villámárvizek több autót is elsodortak. A rendkívüli időjárás, az esőzések, villámárvizek és az ezek miatt kialakuló földcsuszamlások több áldozattal is jártak. Leonore Gewessler osztrák környezetvédelmi miniszter a földcsuszamlás kapcsán kijelentette, hogy
a klímaváltozás eredményezi az ilyen katasztrófákhoz vezető szélsőséges időjárási jelenségeket.
A repülőket és reptereket se kímélte az időjárás
Az Austrian Airlines osztrák légitársaság Palma de Mallorcából érkező repülőgépe Bécs közelében jégviharba került. A pilóták szerint a jégesőt nem lehetett előre látni a meteorológiai radaron. A repülőgép rádiós riasztást adott le, majd nehézségek nélkül leszállt a repülőtéren. Az utasok nem sérültek meg, a gép orra megrongálódott és több lemezt letépett a vihar. A heves esőzések egyébként a turisták által kedvelt Spanyolországhoz tartozó Mallorca szigetének Son Sant Joan nemzetközi repülőterét is teljesen megbénították.
Az áradások a hazai földeket sem kímélték
Több, az európai parlamenti választásokra kialakított szavazóhelyiséget is tönkretett az áradás Ausztriában. A Stájerország több körzetét érintő természeti csapásra a hatóságok az APA osztrák hírügynökség közlése szerint gyorsan reagáltak, és a szavazókat más helyszínekre irányították. A Magyarországgal határos Burgenland tartományban a június 9-ére virradóra történt heves esőzések miatt több folyó is megáradt, különösen Felsőőr térségében, ahol egy gát is átszakadt. Országszerte utak váltak járhatatlanná, pincéket és mezőgazdasági területeket öntött el az ár, több tartományban pedig több mint kétezer alkalommal kérték a tűzoltók segítségét.
Tornádók, ciklonok és áradások
Májusban tornádó söpört végig az Egyesült Államok déli és középső részén, június elején pedig Florida tartományra rendeltek el vészhelyzetet, ahol két nap alatt mintegy 500 milliméter eső esett. A villámáradások során keletkezett víz lakóházakat öntött el, több embert kellett kimenteni az otthonából, valamint sokakat a vízben rekedt járművekből szabadítottak ki a mentőegységek. A napokban 36 ezer embert kellett evakuálni a délkelet-kínai Fucsien tartományban a heves esőzések okozta árvizek miatt. Az esőzések komoly károkat okoztak a termésben, 12 350 hektáron 1,61 milliárd jüan (84 milliárd forint) veszteséget. Az ítéletidő 179 800 embert érintett.