A 2023-as év üzleti eredményét számos tényező befolyásolta, azonban elmondható, hogy a különböző társadalmi-gazdasági-környezeti negatív hatásokat a digitalizációs pályázatnak sikerült valamelyest ellensúlyoznia. Összességében nehéz, de eredményes év mögött vagyunk, stabilitásunk és sikerességünk elérésében nagy szerepet játszott a vállalat széles tevékenységi köre, valamint az elkötelezett és szakértő humán erőforrás állományunk
- mondta lapunknak Pintér Zsolt.
Folytatódhatnak a tavalyi trendek?
A tavalyi trendek folytatására számítanak az Axiálnál idén. A szakember szerint ugyanakkor továbbra is számos kihívással kell szembenézni:
az infláció, a finanszírozási költségek, az inputanyag-árak, a pályázati lehetőségek, az uniós kifizetések, a háború külön-külön is nehézségekkel tűzdeli meg az útjukat, ugyanakkor mindent megtesznek, hogy ezekre reagálni tudjanak. Egyúttal bízunk abban, hogy az év elején meghatározott tervszámainkat minden területünkön teljesíteni tudjuk.
Hogyan lehetne fellendíteni az eladásokat?
Az eladásokat pedig a pályázati kiírásokkal lehetne fellendíteni. Ennek hiányában azonban jóval átgondoltabb, stratégiailag megkerülhetetlen beruházásokkal tudnak csak számolni, ugyanakkor ezek is nagy mértékben függnek a gabonaáraktól és a termésátlag alakulásától. Lapunknak Pintér Zsolt a 42. AGROmashEXPO-n úgy fogalmazott korábban, hogy bár a gépforgalomban az 2023-as év eleje még erős volt a 2022-ből átcsúszó tételek miatt, az év második felére megtorpantak az értékesítések. A szakember arra is rámutatott, hogy korábban, ha csökkent az új gépek értékesítési volumene, a használt gépek forgalma nőtt. Tavaly azonban mindkét géptípusnál visszaesés volt megfigyelhető.
Az Axiál Kft. belföldi árbevétele 2022-ben még megközelítette a 141,26 milliárd forintot, 2023-ban már csak 133,48 milliárd forintot tett ki. A külföldi árbevétel az egy évvel korábbi 11,38 milliárd forintról 2023-ban 10,72 milliárd forintra csökkent.