Hatalmas gondot okoz Tunéziában a fügekaktusz-termesztőknek egy apró rovar, amelyet egyesek bíbortetű néven ismernek. A kártevő, 2021-es felfedezése óta hatalmas ültetvényeket pusztított el, jelenlétének gazdasági hatásai pedig komolyan aggasztja a gazdákat és a mezőgazdasági szakértőket - írta meg a Reuters. A bíbortetű ugyanis kiszívja a nedvet a kaktuszból, ami a növények sárgulását és végül pusztulását okozza. A tunéziai mezőgazdasági szakértő, Faouzi Zayani elmondta, hogy a rovar kártétele a kaktuszfüge termelését is teljesen ellehetetleníti.
A bíbortetűt, amelynek tudományos neve dactylopius opuntiae, először Mexikóban fedezték fel, de ott még voltak kezelési és megelőzési módszerek ellene. Aztán 2015-ben átterjedt Marokkóba, 2021 októberében pedig Tunéziába is eljutott
- ismertette Faouzi Zayani.
A szakember becslései szerint a fügekaktusz-ültetvények Tunézia mezőgazdasági területének mintegy 12%-át teszik ki, így a növény a második helyen áll az olajfák után a mezőgazdaságban. A kaktuszfügét mintegy 600 ezer hektáron termesztik, és több ezer ember számára jelent jelentős bevételi forrást, különösen a gyümölcsöt szüretelő és értékesítő nők számára.
A tunéziai kormány és nemzetközi szervezetek most lépéseket tesznek annak érdekében, hogy megpróbálják enyhíteni a rovar hatását. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) 500 ezer dolláros sürgősségi projektet kezdeményezett a biológiai védekezési módszerek, például a katicabogarak, a rovar természetes ellenségeinek bevezetésére. A tunéziai mezőgazdasági minisztérium emellett támogatja a fenntartható védekezési intézkedéseket, beleértve a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatását, a metszést és a termőterületek tisztítását. Fenntartható megoldást kell találni a bíbortetű ellen - mondta Naima Mahfoudhi, a mezőgazdasági minisztérium tisztviselője.