2024. november 21. csütörtök Olivér
Bejuthat a károsító Magyarországra is: vigyázz, durva mire képes

Bejuthat a károsító Magyarországra is: vigyázz, durva mire képes

agrarszektor.hu
Az afrikai fügelégy (Zaprionus indianus) már több európai országban, például Cipruson, Máltán és Spanyolországban elterjedt, és várható, hogy Magyarországon is megjelenhet. A rovar körülbelül 80 különböző gyümölcsfajt kedvel, többek között a fügét, őszibarackot és szőlőt, így a gyümölcsimport hozzájárulhat a behurcolásához. A fügelégy gyorsan elszaporodhat és a gyümölcsök mechanikai sérüléseire rakja le tojásait, ezért a vegyszeres védekezés helyett a csapdázás és a megfelelő időben történő szüretelés ajánlott.

Európa több országában, köztük Cipruson, Máltán, Portugáliában, Spanyolországban, Ausztriában, Franciaországban és Olaszországban már elterjedt az afrikai fügelégy (Zaprionus indianus), amely várhatóan hazánkban is megjelenik – figyelmeztet a Fügés ember a honlapján. A Közép-Afrikából származó rovar a gyümölcslegyek (Drosophilidae) családjába tartozik, de nem világos, miért kapta a fügelégy nevet, mivel nem fajspecifikus kártevő; körülbelül 80 különböző gazdanövénye lehet. 

EZ IS ÉRDEKELHET

Ezek között valóban megtalálható a füge, valamint más gyümölcsök, például az őszibarack, eper, málna, szeder, nektarin, szilva és szőlő is, amelyek közül több a hazai importban is szerepel. A gyümölcsimport így lehetőséget teremt az afrikai fügelégy behurcolására Magyarországra. Bár egyes vélemények szerint a mérsékelt égövön nem képes áttelelni, van olyan kutatás is, amely azt mutatja, hogy a légyfajok, köztük az afrikai fügelégy, alkalmazkodni tudnak a környezeti feltételekhez, és változtatni tudnak a hidegtűrésükön. Az afrikai fügelégy főként másodlagos kártevő, és tojásait – alkalmanként akár 60-70 darabot is – érett gyümölcsök mechanikai sérüléseire rakja le.

EZ IS ÉRDEKELHET

A cikk szerint ez a légyfaj, akárcsak a gyümölcslegyek többsége, az érett és túlérett gyümölcsöket kedveli. Az említett gyümölcsök közül (őszibarack, eper, nektarin, szilva, szőlő és füge) több esetében is fennáll az elsődleges kártétel kockázata, mivel a kikelő lárvák képesek felsérteni a héjakat. Az afrikai fügelégy a muslicákhoz hasonlóan rendkívül gyorsan elszaporodhat, és a szaporodásra alkalmas gyümölcsöket szinte teljesen ellepheti. Általánosságban elmondható a gyümölcslegyekről, hogy a gyümölcsöket teljes éréskor támadják, ezért a vegyszeres védekezés nem igazán lehetséges. A számuk csökkentésére csapdázás és a megfelelő időben történő szüretelés ajánlott. Léteznek parazitoid darazsak, amelyek megfertőzhetik a lárvákat és bábokat, de ők is csak korlátozottan képesek csökkenteni az afrikai fügelégy populációját. Ez a rovar újabb kihívást jelent, amellyel együtt kell élni, ha megérkezik az országba.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?