Az eredmények alapján a miniszterek arra szólították fel az embereket, hogy segítsenek az egészségesebb táplálkozásban azzal, hogy cukoradó-szerű adót vetnek ki az édességekre, gabonapelyhekre, pizzákra és más, túl sok sót vagy cukrot tartalmazó termékekre.
A többség adóztatna
Az Ipsos által az Egészségügyi Alapítvány számára készített felmérés szerint a megkérdezettek 58%-a támogatta, hogy adót vessenek ki a magas cukor- vagy sótartalmú élelmiszereket előállító szervezetekre, és a bevétel egy részét a szegény családok számára friss gyümölcsök és zöldségek vásárlására fordítsák.
Az Ipsos szerint az emberek kisebb hányada, de még mindig többsége (53%) támogatta, hogy adót vetnének ki a magas szinten feldolgozott élelmiszereket, például sonkát, kekszet és tömeggyártott kenyeret előállító vállalatokra, és a befolyt bevétel egy részét az alacsony jövedelmű háztartások jobb táplálkozásának támogatására fordítanák.
Az egészségtelen élelmiszerek gyártóinak megadóztatásával kapcsolatban a 2136 brit felnőttből álló reprezentatív minta mindössze 19%-a ellenezte az ötletet, 20% pedig azt mondta, hogy nem tudja. Ennél nagyobb arányban (24%) ellenezték, hogy az ultra-feldolgozott élelmiszerek gyártóit megadóztassák, míg 21%-uk nem tudta.
Világos üzenetnek tartják
Adam Briggs, az Egészségügyi Alapítvány vezető politikai munkatársa és közegészségügyi szakértője a cukros és sós termékek gyártóinak megadóztatását támogató 58%-os arányra reagálva elmondta:
Az új kormánynak fel kellene bátorodnia az ilyen típusú közvélemény-kutatásokon, és meg kellene értenie, hogy ez az ötlet széles körű támogatást élvez, és valószínűleg jelentős egészségügyi előnyökkel járna. A lakosság alapvetően azt mondja: itt az ideje a kemény fellépésnek.
Tettek már lépéseket, de még tovább mennének
A munkáspártiaknak az elhízással kapcsolatos kiáltványban tett ígéretei - a 21 óra előtti műsorsávban a gyerekeknek szánt egészségtelen ételek reklámozásának és az energiaitalok 16 éven aluliaknak való árusításának betiltása - nem voltak elégségesek, tekintve a túlsúly által okozott hatalmas károkat, mondta Briggs.
Az elhízás becslések szerint évente 98 milliárd fontba kerül az Egyesült Királyságnak, beleértve az NHS 6,5 milliárd fontos számláját a túlsúlyhoz kapcsolódó betegségek, például a szívbetegségek, a rák, a 2-es típusú cukorbetegség és az ízületi problémák kezelésére.
Briggs szerint a cukoradóhoz hasonló adót kezdetben az édességekre, süteményekre és kekszekre, a cukros reggelizőpelyhekre, a cukrozott joghurtokra és a chipsekre kellene kivetni, de ezt követően ki kellene terjeszteni a készételekre és a pizzákra is - ez utóbbi kettőt magas sótartalmuk miatt.
A gyártók új irányt keresnek
Az üdítőital-gyártókra kivetett adó, amelyet a konzervatívok 2018-ban vezettek be, azt mutatta, hogy az egészségtelen termékek megadóztatása sok vállalatot arra késztet, hogy az adó megfizetésének elkerülése érdekében átformálja azokat, és így a közegészségügynek kedvez.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyártóinak megadóztatása iránti támogatás tükrözi az egészségre gyakorolt hatásukkal kapcsolatos növekvő közérdeklődést, amely többek között a szívproblémák, a rák és a rossz mentális egészség megnövekedett kockázatát jelenti.
Carlos Monteiro professzor, a tudós, aki először alkotta meg az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogalmát, nemrégiben azt javasolta, hogy a dohánytermékekhez hasonló figyelmeztetéseket kellene elhelyezni rajtuk, és az általuk jelentett veszélyek miatt meg kellene adóztatni őket.
Dr. Chris van Tulleken, az Ultra-Processed People című könyv szerzője szerint azonban az egyes termékek megadóztatása a legjobb megközelítés, nem pedig az élelmiszerek egész kategóriájának megadóztatása.