Itt a figyelmeztetés: sokat bukhat most, aki nem teszi meg ezt

Itt a figyelmeztetés: sokat bukhat most, aki nem teszi meg ezt

agrarszektor.hu
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet a húsmarha-állatjóléti támogatás pályázati teendőire, amelyek 2024. május 1-től kötelezőek. Az előírások között szerepel a gondozói felügyelet, a belső és külső élősködők elleni védekezés, valamint az ásványianyag-pótlás és a megfelelő élettér biztosítása. A kötelezettségek elmulasztása a támogatás teljes vagy részleges elutasítását vonhatja maga után

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja az „Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban” elnevezésű, KAP-RD31-1-24 számú pályázatban résztvevő, támogatási kérelmet benyújtó állattenyésztők figyelmét a húsmarha állatjóléti támogatást érintő, következőkben felsorolt legfontosabb teendőkre - olvasható a NAK oldalán. Kötelezően megvalósítandó, önállóan támogatható tevékenységek 2024.05.01. naptól:

A kedvezményezettnek a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészete(i) vonatkozásában 2024.05.01. naptól valamennyi kötelező előírás betartását folyamatosan el kell látnia:

a) több gondozói felügyelet biztosítása; (Telepi munkanapló vezetése, gondozói felügyelet 2024.05.01. naptól)

b) belső élősködő (endoparazita) fertőzöttség ellenőrzése és az ellenük való szakszerű védekezés; (Telepi munkanapló vezetése, mintagyűjtés-, mintaküldés-, kezelés időpontjának rögzítése,számla laboratóriumi vizsgálatról, kezelésre használt gyógyszerekről, mintagyűjtés időpontja: legeletetés vállalása esetén 2024 évben a legelőről történő behajtást követően, ennek hiányában 2024.11.01-2024.11.30. között 2025. évben a legelőre történő kihajtás előtt április 30. napjáig legeltetés hiányában 2025. április hónapban.) 

c) külső élősködők (ektoparaziták) elleni védekezés, különös tekintettel a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezésre (Telepi munkanapló vezetése a kezelések időpontjáról, állatorvos aláírása az injekciós kezelés elvégzéséről, számla kezelésre használt gyógyszerről, vagy az állategészségügyi szolgáltatásról, 2024.05.01-2025.04.30. között két alkalommal állatorvos által injekcióval, négy alkalommal gazdálkodó által végzett külső permetezéssel. Amennyiben a gyógyszerek beszerzése, illetve az injekciós beavatkozás még nem történt meg, javasoljuk az azonnali intézkedést.)

EZ IS ÉRDEKELHET

Azonnali teendők, amennyiben még nem került sor rá:

Külső élősködők elleni védekezés:

Az élősködők inváziójának leginkább kitett hónapokban évente négyszer, pour on (külső kezelés) formában, az állatorvos által végzett injekciós védekezést pedig kétszer szükséges elvégezni.

  • A felhasznált anyagokról kedvezményezett részére kiállított számla
  • Az igénybe vett szolgáltatásról kedvezményezett részére kiállított számla
  • Amennyiben eddig nem történt semmilyen beavatkozás, védekezés úgy minél hamarabb szükséges beszerezni a szükséges készítményeket, elvégezni a beavatkozást
EZ IS ÉRDEKELHET

Belső élősködők elleni védekezés:

Legelőről történő behajtás után (legeltetés hiányában novemberben) bélsár vizsgálat elvégzése:

  • Laborvizsgálatról számla, eredményközlő jegyzőkönyv, vizsgálatkérő
  • Állatorvos utasításai alapján használt szerről kedvezményezett részére kiállított számla
  • Az igénybe vett állategészségügyi szolgáltatásról kedvezményezett részére kiállított számla

A témában irányadók a NÉBIH Mikrobiológiai Nemzeti Laboratóriuma által kiadott minőségirányítási kézikönyv parazitológiai vizsgálatra vonatkozó mintaküldési szabályai (bélsár a 3. oldalon). A parazitológiai vizsgálatot végző laboratóriumok nem teljes körű listája ezen a linken elérhető.

Jogkövetkezmények

Bármelyik kötelező előírás megvalósításának hiánya a pályázati kiírásban rögzített jogkövetkezmények alapján az adott évi kifizetési kérelem teljes elutasítását vonhatja maga után. Az első évi kifizetési kérelem benyújtása a 2025 évi egységes kérelem keretében történik. A pályázati kiírás jelenleg hatályos szövege szerint a kifizetési kérelem benyújtásakor a kötelezően megvalósítandó tevékenységek igazolásához nem szükséges a számlák, nyilvántartások, dokumentumok feltöltése. A szükséges iratok, nyilvántartások hiánytalan megléte minden helyszíni ellenőrzés esetén teljeskörű vizsgálat alá kerül az érintett gazdálkodók vonatkozásában. A vizsgálati eredményközlők, számlák utólagos beszerzése nem lehetséges, ezt kizárólag a pályázati kiírás szerinti adott gazdálkodási évre vonatkozó kötelezettségvállalási időszakban, az előírt határidőn belül lehet teljesíteni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:

A Kedvezményezett az alábbi választható előírások bármelyikének betartására vállalhatott kötelezettséget a támogatási kérelemben:

a) ásványi anyag kiegészítés alkalmazása laborvizsgálatok eredményein alapuló, az állatok igénye szerinti folyamatos pótlás biztosításával (Telepi munkanapló vezetése, + laboratóriumi vizsgálatok elvégeztetése az etetett takarmányok vonatkozásában gazdálkodási évenként egyszer, + legeltetés kötelezettségvállalás esetén a legelőterületek tekintetében blokkonként egy talajminta vizsgálata az első gazdálkodási évben. Laboratóriumi vizsgálati eredményközlő jegyzőkönyvek, laborvizsgálatról számlák, ásványianyag pótlását biztosító készítmények beszerzéséről számlák megléte szükséges. Célszerű az előírt laboratóriumi vizsgálatokat 2024. évben elvégeztetni, mivel ezek eredménye alapján lehetséges az ásványi anyag kiegészítést biztosítani.)

b) csülökápolás biztosítása (Telepi munkanapló vezetése, ENAR azonosítók szerepeltetése, kimaradó egyedek nyilvántartása)

c) többlet almozás biztosítása

Gazdálkodási évente 3 kg alom/nap/ÁE alap alom ellátáson túl –legalább 900 kg/ÁE többlet almozást biztosítani szükséges.

  • Szabadban tartott állatok esetén pihenődomb kialakítása: georeferált kép készítéseIstállón belül száraz pihenőtér kialakítása: georeferált kép készítése
  • Megfelelő mennyiségű saját alomanyag esetén a gazdálkodási naplóban rögzíteni a termelt alomanyagot beleértve a 2024.05.01. napon rendelkezésre álló induló készletet is
  • Amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő saját alomanyag, úgy kedvezményezett részére kiállított számla a szükséges, de hiányzó alomanyag mennyiségéről

A pihenőkertben pihenődomb létesítése szükséges. Istállózott tartás esetén száraz pihenőtér biztosítása. A száraz alomanyaggal borított pihenődombról, illetve a pihenőtérről georeferált fénykép készítését írja elő a pályázat, praktikusan a téli időszakban célszerű elkészíteni, amelyet a kifizetési kérelem mellékleteként a 2025 évi EK felületen szükséges feltölteni.

EZ IS ÉRDEKELHET

d) több élettér, legelő biztosítása (Legeltetési időszakon kívül több pihenőtér biztosítása, a pihenőtér mértéke el kell, hogy érje szabad tartásban legalább az 5 m2/ÁE, kifutós tartásban legalább a 8 m2/ÁE nagyságot. Legeltetési időszakban 150 napon át legeltetni szükséges az összes szarvasmarhát a túllegeltetés elkerülését biztosítva. A legeltetés vonatkozásában Gazdálkodási napló vezetése, elkészítése a legeltetésről minden támogatásban kérelmezett tenyészet összes egyedére vonatkozóan (legeltetés kötelezettség vállalása esetén), a legeltetési időszakon kívüli több élettér vonatkozásában a telepi munkanaplóban naprakészen nyilvántartani a tevékenységet. A legeltetésről – tartási helyenként – a gazdálkodási napló „13. Legeltetés” című munkalapját vezetni szükséges, és azt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal részére be kell nyújtani. Az istálló, karám, kifutó területének adatait a NÉBIH által vezetett TIR nyilvántartásban feltétlenül ellenőrizni kell, és a hiányos, vagy pontatlan adatok haladéktalan módosítását el kell végezni a megfelelő létesítési dátum megadásával.)

Jogkövetkezmények

A pályázati kiírás jelenleg hatályos szövege szerint a kifizetési kérelem benyújtásakor a választható megvalósítandó tevékenységek igazolásához kizárólag a többlet élettér biztosítása tekintetében szükséges a georeferált fényképek feltöltése (pihenődomb, pihenőtér). A szükséges iratok hiánytalan megléte minden helyszíni ellenőrzés esetén teljeskörű vizsgálat alá kerül az érintett gazdálkodók vonatkozásában. A vizsgálati eredményközlők, számlák georeferált fényképek utólagos beszerzése nem lehetséges, ezt kizárólag a pályázati kiírás szerinti adott gazdálkodási évre vonatkozó kötelezettségvállalási időszakban, az előírt határidőn belül lehet teljesíteni

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?