Az AKG, illetve ÖKO támogatást igénylők belépés esetén vállalják, hogy gazdálkodási gyakorlatukat az előírásoknak megfelelően némiképp átalakítják. Az AKG és az ÖKO támogatások célja többek között az is, hogy ösztönözze a gazdálkodókat a mezőgazdasági földterületeken a környezet, a táj és a természeti erőforrások fenntartható hasznosításával összeegyeztethető mezőgazdasági termelési módszerek alkalmazására és segítse a megváltozott környezeti feltételekhez történő alkalmazkodást - írja a NAK.
Az alábbiakban az AKG vonatkozásában választható Tematikus előíráscsoportokat (TECS) tekintjük át általánosságban. Egy gazdálkodó egy AKG Támogatási Kérelmet nyújthat be, azonban abban több TECS is szerepelhet. Továbbá a gazdálkodó dönthet úgy, hogy egyes területeivel az AKG2025 támogatásra pályázik, míg más területeivel az ÖKO2025 támogatást igényli, amennyiben ezen területei a pályázatban rögzített feltételeknek megfelelnek. A TECS-ek területi kiterjedésük alapján két típusba sorolhatók, azaz Horizontális és Zonális. A horizontális TECS-ek az ország teljes területén választhatók. A zonális TECS-ek csak a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszerben (továbbiakban: MePAR) fizikai blokk szinten lehatárolt, az adott TECS szempontjából támogatott területeken választhatók.
Az egyes TECS-re külön-külön támogatási összeg vonatkozik. A TECS minden esetben minimum 1 ha. Az AKG-ban 10 db TECS-ből lehet választani a fenti elvek mentén:
A tematikus előíráscsoportok háromféle előírástípusból állnak:
- Agrár-környezetgazdálkodási alapcsomag (kötelező): az alapkövetelményeken túlmutató előírásokat tartalmaz. Az alapcsomag előírásaihoz egy kifizetési összeg tartozik
- Kötelezően választandó tevékenység (KV) közül minden vállaláscsomag esetén választani kell egyet, ami a vállaláscsomag része lesz.
- Választható előírások (V): az alapcsomagon túli olyan előírások, amelyek különböző környezeti kihívásokat (vetésszerkezeti elvárások, talaj- és vízvédelem, biodiverzitás megőrzése stb.) kezelnek, és amelyekből a kérelmezők szabadon választanak. A kifizetési összeg előírásonként került meghatározásra.
A Horizontális szántó – talajmegújító gazdálkodás és a MTÉT élőhely-védelmi gyep TECS esetében találkozhatunk a kötelezően választandó tevékenységek (KV) esetével, s ha abból nem tudunk választani, úgy nem léphetünk tovább a választható előírásokra, így csomagot sem tudunk létrehozni.
Ugyanis egy előíráscsomagnak (amennyiben a kötelezően választható, illetve a választható előírások száma megengedi) legalább kettő választható előírást kell tartalmaznia. TECS-enként maximum kettő előíráscsomag alakítható ki, és az előíráscsomagoknak legalább az egyik előírás tekintetében el kell térniük egymástól. Az adott TECS-ben szereplő minden kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre e két előíráscsomag valamelyikét lehet választani, további kombinációs lehetőség nincs. E két csomag által differenciálhatjuk azt, hogy mely területünkön mely vállalások lehetnek relevánsak, megvalósíthatóak.
- Az MTÉT szántó- és gyepterületek tematikus előíráscsoportok esetében nem kötelező, a horizontális nádas TECS esetében pedig nem lehet az alapcsomagon felül előírást választani.
A kifizetés összege, mint látjuk minden gazdálkodó esetében eltérő lehet, hiszen az függ az egyes TECS-ek kialakításától, a választott előírások számától, az azokhoz rendelt támogatási összegtől. Az alábbi táblázat mutatja az alapvállalások után kapható euró értékeket. Ezen összegek azonban nem a maximum elérhető támogatási összeg, hiszen ezekhez még hozzájön a pályázati felhívás 2.a mellékletében megtalálható választható vállalások listáját tartalmazó táblázatban a vállalások mellett található összegek összesenje. A támogatás összege euró alapon kerül feltüntetésre, azonban forintban kerül majd kifizetésre, az euró/forint átváltási arány a kifizetési kérelem benyújtásának évében a január 1-jén fennálló EKB középárfolyam szerinti értéken. A kifizetésre kerülő támogatási összegek ugyanazon tevékenységekre vonatkozóan akár évenként eltérőek lehetnek.
Gyep TECS esetében, amennyiben a kedvezményezett személy Natura2000 gyepterületre kompenzációs támogatásra is jogosult, úgy az adott Natura 2000 gyepterületre vonatkozó AKG összege, a Natura2000 gyepterület kompenzációs támogatás összegével (115 euro hektáronként) csökken. Tehát a Natura2000 gyepekre a teljes összeg eléréséhez az AKG igénylés mellett a Natura2000 támogatási igénylést is jelölni kell az egységes kérelemben