Átírja Brüsszel a támogatási szabályokat - ez minden termelőt érinthet

Átírja Brüsszel a támogatási szabályokat - ez minden termelőt érinthet

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság a mai napon módosította a mezőgazdasági ágazatban nyújtott kis összegű állami támogatásokra vonatkozó rendeletet (a továbbiakban: de minimis rendelet). Ez a rendelet mentesíti az állami támogatások ellenőrzése alól a mezőgazdasági ágazatban nyújtott kis összegeket, mivel azok úgy tekintendők, hogy nincsenek hatással az egységes piacon belüli versenyre és kereskedelemre. A felülvizsgált rendelet három nappal a Hivatalos Lapban való kihirdetését követően lép hatályba, és 2032. december 31-ig lesz alkalmazandó.

A jelenleg hatályos de minimis rendelet értelmében a tagállamok három pénzügyi évet felölelő időszakban kedvezményezettenként legfeljebb 20 000 EUR (ha a tagállam központi nyilvántartással rendelkezik a csekély összegű támogatások nyilvántartásba vételére, 25 000 EUR) összegű támogatást nyújthatnak a mezőgazdasági ágazatban anélkül, hogy e támogatást a Bizottság jóváhagyása érdekében előzetesen be kellene jelenteniük. A verseny esetleges torzulásának elkerülése érdekében a kedvezményezettenkénti felső határokon túl valamennyi uniós tagállamra az ilyen támogatásokkal kapcsolatos maximális nemzeti összeg (úgynevezett „nemzeti korlát”) vonatkozik - olvasható az Európai Bizottság oldalán.

EZ IS ÉRDEKELHET

A ma elfogadott módosítás a következő változtatásokat tartalmazza:

  • Három pénzügyi évet felölelő időszakra nézve és vállalkozásonként 25 000 EUR-ról 50 000 EUR-ra emeli a csekély összegű támogatás felső határát, többek között a szerzett tapasztalatok, a piaci fejlemények, az elmúlt években tapasztalt rendkívüli ágazatspecifikus infláció, valamint a rendelet hatályának megszűnéséig várható infláció figyelembevétele érdekében.
  • Kiigazítja a nemzeti korlátokat, amelyek kiszámítása a tagállamok mezőgazdasági termelésének értéke alapján történik. A nemzeti felső határokat a nemzeti mezőgazdasági termelés 1,5%-áról e termelés 2%-ára aktualizálja, a 2012–2017-es referencia-időszakot pedig kiterjeszti a 2012–2023-as időszakra. Ennek révén figyelembe vehető a mezőgazdasági termelés értékének különösen az elmúlt években tapasztalt növekedése, ami az összes tagállam tekintetében emeli a nemzeti korlátot.
  • Törli az ágazati felső határt, amely megakadályozta a tagállamokat abban, hogy a nemzeti korlát 50%-át meghaladó mértékben nyújtsanak csekély összegű támogatást ugyanazon termékágazat számára.
  • Bevezeti a csekély összegű támogatások nemzeti vagy európai szintű kötelező központi nyilvántartását. Ez növeli az átláthatóságot és csökkenti a jelenleg saját nyilatkozatot készítő mezőgazdasági termelők – főként a mikrovállalkozások – adminisztratív terheit. Ezentúl nem lesz szükség arra, hogy maguk ellenőrizzék a szabályok betartását (jelenleg a központi nyilvántartásokat a tagállamok önkéntes alapon alkalmazzák).
  • 2032. december 31-ig hosszabbítja meg a felülvizsgált mezőgazdasági de minimis rendelet hatályát.
EZ IS ÉRDEKELHET

A ma elfogadott módosítással a tagállamok szélesebb körben tudják majd egyszerű, gyors, közvetlen és hatékony módon támogatni a mezőgazdasági termelőket, mivel az ilyen csekély összegű támogatást nem kell bejelenteni a Bizottságnak, és a Bizottságnak azt nem kell jóváhagynia. E módosítással párhuzamosan a Bizottság további lépéseket is tett az uniós mezőgazdasági termelők helyzetének megerősítésére: javaslatot tett a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló rendeletben (KPSZ)  meghatározott jelenlegi jogi keret célzott módosítására, valamint a tisztességtelen forgalmazói magatartás elleni, határokon átnyúló jogérvényesítésről szóló új rendeletre.

Előzmények

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 108. cikkének (3) bekezdése előírja a tagállamok számára, hogy minden állami támogatást jelentsenek be az Európai Bizottságnak, és e támogatásokat csak a Bizottság általi jóváhagyásukat követően hajtsák végre. Az állami támogatásokról szóló uniós felhatalmazó rendelet lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy az állami támogatások bizonyos kategóriáit összeegyeztethetőnek nyilvánítsa az egységes piaccal és mentesítse a Szerződésben előírt bejelentési kötelezettség alól.

EZ IS ÉRDEKELHET

A mezőgazdasági de minimis rendelet legutóbbi, 2019-es felülvizsgálata 2027. december 31-én vesztette volna hatályát. Az elmúlt években tapasztalható inflációs nyomásra és a jelenlegi – többek között a mezőgazdasági ágazatot érintő magas nyersanyagárakkal jellemzett – helyzetre tekintettel a Bizottság 2024 májusában megkezdte a mezőgazdasági de minimis rendelet felülvizsgálatát. A felülvizsgálat magában foglalta a 2024 júniusában indított nyilvános konzultációt, valamint a tagállamokkal 2024 júliusában és októberében tartott találkozókat. A konzultáció és a találkozók során számos érdekelt fél kérte az egyéni, illetve a nemzeti felső határ megemelését az infláció és a piaci fejlemények fényében. Emellett sok érdekelt fél rugalmasságot kért, hogy megfelelően tudjanak reagálni a gyorsan kialakuló piaci válságokra és az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló természeti katasztrófák okozta válságokra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?