A CTK azért szólította meg a sörgyárakat, mert az orosz RIA Novosztyi hírügynökség hétfőn statisztikai kimutatásokra hivatkozva azt jelentette, hogy tavaly a német és a cseh sörgyárak szállították a legtöbb sört Oroszországba, és nekik voltak ebből a legnagyobb bevételeik is. A cseh sörgyárak reakciói szerint a cseh sör mostanában alapvetően viszonteladókon keresztül jut el az orosz piacra.
Abban a pillanatban, amikor sörünket valakinek eladjuk, már nincs lehetőségünk befolyásolni, hogy az hová kerül. Ezért van az, hogy a cseh sör ma Oroszországban is kapható
- magyarázta a helyzetet Radek Tulis, a humpoleci sörgyár szóvivője a hírügynökségnek.
A Cseh Statisztikai Hivatal kimutatásaiból kitűnik, írja a CTK, hogy tavaly január és október között az Oroszországba került cseh sör értéke több mint 819 millió koronát tett ki, ami 63 millióval több, mint 2021 hasonló időszakában. A cseh statisztikusok szerint Németország és Szlovákia után Oroszország volt a harmadik legnagyobb fogyasztója a cseh söröknek. A hozzáférhető információkból kitűnik, hogy az említett időszakban 33 100 tonna cseh sör volt az orosz piacon, ami 62 millió félliternek, ahogy ezt a csehek mondják "nagy sörnek" felel meg, míg az úgyneezett "kis sör" a 3 decilitert jelenti.
A statisztikai hivatal a CTK kérdését, hogy milyen források alapján gyűjtötte az adatokat, megválaszolatlanul hagyta. A cseh sörgyárak számára a hazai, cseh piac a döntő, mert itt fogy el a termékek 75-80%-a, illetve az uniós országok piacai - közölte a hírügynökséggel Tomás Slunecka, a cseh söripari szövetség elnöke.