Brazília a világ legnagyobb szójabab-exportőre, Kína pedig a legfontosabb felvevőpiaca. A dél-amerikai ország gazdái és exportőrei az amerikai versenytársakkal küzdenek a kínai piacért. Ezért is kerültek jelentős versenyhátrányba, amikor a kínai hatóságok a brazil szója exportjának felfüggesztéséről döntöttek. Az intézkedés január elején lépett életbe, miután a kínai hatóságok szabálytalanságokat találtak egyes szállítmányokban.
Luis Rua, a brazil mezőgazdasági minisztérium kereskedelmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkára elmondta, hogy a minisztérium vizsgálja az ügyet, és a lehető leggyorsabban felvilágosítást küld erről Kínának. Az államtitkár hozzátette, hogy bár nem ismeri a pontos részleteket, valószínűleg csak kis mennyiségről van szó.
A felfüggesztés öt vállalatot érint: a Cargill, az ADM és az Olam globális kereskedőket, valamint a C.Vale és a Terra Roxa brazil cégeket. Fontos megjegyezni, hogy a felfüggesztés csak bizonyos egységeikre vonatkozik, más egységeik továbbra is exportálhatnak Kínába.
Az Anec, a brazil gabonakereskedőket képviselő szövetség közölte, hogy az érintett vállalatok csütörtökön találkoztak a kormány tisztviselőivel, de további részleteket nem árultak el. A C.Vale szóvivője megerősítette, hogy a felfüggesztés csak egy egységüket érinti, a többi folytathatja az exportot. A Cargill és az AMD nem adott ki közleményt a találkozóról, ahogy a Terra Roxa sem.
A brazil szójaexport a következő hetekben várhatóan jelentősen megnő, ahogy a frissen betakarított termés piacra kerül. Brazília szójaexportjának mintegy háromnegyedét Kína vásárolja fel, így a felfüggesztés hatása jelentős lehet mindkét ország számára. Egyes szakértők szerint a kifogásolt szállítmányok valószínűleg Paranagua kikötőjéből indultak ki, bár a kikötői hatóság közölte, hogy nem kapott hivatalos értesítést semmilyen problémáról a kínai kikötőkben.