Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának teljes hitelállománya - amely a mezőgazdaság és az élelmiszeripar mellett magában foglalja többek közt a terménykereskedelmet és az integrátorokat is - 2024-ben a piaci átlagot meghaladó mértékben nőtt: a nominális növekedés meghaladta a 30 milliárd forintot, amelynek túlnyomó részét a forgóeszközhitelek állományának bővülése tette ki. A szakember hozzátette, hogy az elmúlt évek változékonysága a gazdaság minden területére kifejtette a hatását, de talán a mezőgazdaság és az élelmiszeripar még összetettebb helyzetben van a klímaváltozás hatásai, a háború okozta piaci turbulenciák vagy az élelmiszerárak alakulása miatt - derült ki a bank közleményéből.
Míg a mezőgazdasághoz kapcsolódó vállalkozások összpiaci hiteleinek volumene 2024-ben hozzávetőleg 1%-kal csökkent, az élelmiszeripari cégeké pedig hasonló mértékben nőtt, addig az MBH Bank hitelállománya mindkét szegmensben érdemben bővült, és összességében mintegy 10%-kal haladta meg az előző évit. A hitelintézet a mezőgazdaságban csaknem 30%-ra, az élelmiszeriparban pedig 18,3%-ra növelte hitelpiaci részesedését, amely a kettő egészét tekintve 25,1%-ra emelkedett az 1804 milliárdos piacon.
2024-ben a bank megvalósította az első olyan vállalati finanszírozást, amelyet közvetlenül egy külföldi vállalkozásnak mint kedvezményezettnek folyósíthatott a hitelintézet. Az MBH Csoport emellett pénzügyi, pályázati tanácsadással és vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokkal is segíti agrárügyfeleit, külön e célból életre hívott cége tavaly újult meg MBH Forrás Zrt. néven.