A házat a GRAND-ÁCS TETŐCENTRUM ÉS KÉSZHÁZ Kft. építette. Ez a cég indította el idén első félévben az ország első, teljesen automata készházgyárát Esztergomban.
A pilisszentiváni családi ház a tervek szerint 0 Ft energia költséggel üzemeltethető, miközben többlet energia is keletkezik, amit a tulajdonos akár értékesíthet is. Az épületet úgy tervezték, hogy minden évszakban és napszakban a környezetből és a földből érkező energiaforrásokat maximálisan hasznosítsa. Az energiatermelő készház tulajdonosa az üzembe helyezés után egy éven át rögzíti a ház energia felhasználásával és termelésével kapcsolatos napi adatokat, hogy bebizonyítsa: káros anyag kibocsátása nélkül is élhetünk komfortos és esztétikus családi házban.
Az aktív készházban mindent mérnek és rögzítenek: a ház energiatermelését és -fogyasztást, a külső környezeti viszonyokat (hőmérséklet, szél, napsugárzás), a belső környezeti viszonyokat (hőmérséklet, fényerő, légcsere stb.). Ezen adatok mindenki számára hozzáférhető lesznek, tetszés szerinti időpontban, tetszés szerinti időintervallumra kivetítve különböző táblázatos, grafikus formában az építtető cég honlapján: www.keszhaz.grandacs.hu
A házat kívülről semmi nem különbözteti meg egy hagyományostól. Ugyankkor a ház különleges, igen alacsony hő-átbocsátású fal- és tetőszerkezet szigeteléssel rendelkezik, valamint talaj-kollektoros központi szellőztető berendezéssel látták el. A hagyományos lakóingatlanok esetében a legnagyobb energiaveszteséget a nem megfelelő szigetelés okozza, az energiaveszteség másik forrása pedig a szellőztetés. Erre nyújt megoldást a hő-visszanyerő központi szellőztető berendezés, amely folyamatosan friss, tiszta levegőt juttat a házba, amelynek hőmérséklete (+5°C) télen magasabb, nyáron pedig alacsonyabb a külső hőmérsékletnél. Ennek a köszönhetően az energiaveszteség - és így az energiaigény is - erősen lecsökken. A maradék energiaigényt napelem-rendszer fedezi. A termelt elektromos energia váltóárammá alakítható, amit felhasználhatnak a ház lakói, vagy az árammérőn keresztül betáplálhatják az elektromos hálózatba.
Az energiatakarékosságtól a pozitív éves energiamérlegig
Ha mosógépet vagy hűtőgépet vásárolunk, a legtöbben figyelembe vesszük, hogy az adott gép milyen energiaosztályba tartozik, így kalkulálhatunk annak energiafogyasztásával is. 2009. januárja óta Magyarországon is kötelező az új építésű házakra, lakásokra, építendő épületek és az eladásra kerülő ingatlanokra energiatanúsítvány elkészítése. (A használt lakásokra csak 2012-től lesz kötelező, de aki szeretne jól dönteni, annak érdemes elkészíttetni a tanúsítványt!) Így a jövőben, amikor leendő otthonunkról döntünk, figyelembe vehetjük annak energiatakarékosságát is. Az épületeket m2-re vetített éves energiafogyasztásuk alapján osztályozzák.
Magyarországon azt az épületet tekintik alapnak, amely körülbelül 160 kWh/m2/év fogyasztással rendelkezik. (Nyugat-Európában már 110 kWh/m2/év, sőt van 50kWh/m2/év ez az alap.) Erre azt mondják, hogy 100%. Ha egy épület 95 -100% között fogyaszt (C kategória), akkor az a követelménynek megfelelő. Az az épület, amelynek fogyasztása ennek az értéknek csak 75 %-a, vagy ennél kevesebb, az energiatakarékos (A kategória), azt az épületet, amelynek fogyasztása kevesebb, mint az alap 55%-a (A+ kategória), fokozottan energiatakarékosnak tekinthetjük.
Passzív Házként emlegetik azt az épületet, amelyik csak 15kWh/m2/év energiát vagy ennél is kevesebbet fogyaszt. (10% alatti fogyasztás) Energiatermelő Ház, vagyis aktív ház az az épület, amelyik éves energiamérlege pozitív.
Az építészet hagyományos elemeit ötvözve a rendelkezésre álló modern eszközökkel olyan otthonban élhetünk, amely kis befektetéssel hosszú távon nagy hasznot hoz. A Pilisszentivánon épülő készház egyben mintaházként is funkciónál - a tervek szerint 2009. szeptemberétől - nyitva áll majd azok előtt, akik energiatakarékos és a fenntarthatóságot is szem előtt tartó házban terveznek lakni.
Energiatermelő és passzív háznak minősíthető épületet a könnyűszerkezetes épületekből a legegyszerűbb építeni, a kiváló hőszigetelő értéküknek köszönhetően. Ezt az értéket már nem csak drága gépészettel lehet elérni.
Az energia tanúsítvány értékhatáraival kapcsolatban a MAKÉSZ meglátása, hogy ezek sajnos nem mutatják megfelelően az energiatakarékos épületeket, mert viszonylag magas energia felhasználásnál a hagyományos épület és a passzív, vagy energiatermelő ház is ugyanúgy A+ kategóriás. A MAKÉSZ véleménye szerint az értékhatárokat csökkenteni kellene vagy újabb kategóriákat, például: A++ és A+++ kellene bevezetni.
MAKÉSZ
Forrás: http://www.fataj.hu/2009/09/180/200909180_Aktiv-haz.php