Ennek ellensúlyozására javasolta a magyar kormány a kvóta-alapú támogatások jelentős növelését, amely méltányos megoldást jelentene fair az új tagállami gazdák részére. A Bizottság azonban mind ettől, mind az európai agrárium legmeghatározóbb szereplőjének, a Franciaországnak azon javaslatától elzárkózott, amely az exporttámogatásokat emelte volna jelentős mértékben - adta hírül az orientpress.hu.
'Fontos lenne végre választ kapnunk arra a kérdésre is, hogy miért fulladtak kudarcba az Európai Bizottság erőfeszítései a nagy kereskedelmi láncok erőfölényének megtörése a mezőgazdasági termelőkkel szemben. Ez az erőfölény egyszerre hátrányos a termelőnek, és a fogyasztóknak, akik semmit nem érzékeltek a felvásárlási árak drasztikus csökkenéséből az elmúlt időszakban. Segítheti a probléma megoldását a közösségi ármegfigyelő információs rendszer létrehozása, mely a fogyasztói és termelői árak nyomon követésével folyamatosan mutatja a termelők árrészesedését az élelmiszer-kereskedelmi láncon belül' - hangsúlyozta a magyar EP képviselő.
A versenyképesség középtávú javításának lehetőségeit nagymértékben elősegítené, az a javaslat, amely 600 millió euró tőkével tejágazat-szerkezetátalakítási alapot hozna létre, illetve ha jelentősen kiterjesztenénk az iskolatej programot.
Forrás: www.agrarhirek.hu