A bodza majdnem csodaszer

Agro Napló
Napjainkban egyre népszerűbbek a bodzából készült egészséges, természetes termékek: a szörp, a tea, a dzsem. Itthon azonban csak egy feldolgozó-üzem működik, és a termés javát külföldön értékesítik.

 

A bodzatermesztők közül 25 gazdálkodó biobodzával foglalkozik. Bodács Istvánnak 25 hektáros ültetvénye van, és most elnyerte az AKG ökológiai célprogramjának pályázatát.



Úgy tartják, a bodza minden része hasznosítható és gyógyító erejű. Már a 17. században 70 féle betegségre használták, elsősorban izzasztó, vizelethajtó kúrákra. Virágjából szörp, bogyójából lekvár és bor, leveléből tea, gyökeréből orvosság készülhet. Sokan, házilag az árokparti vadbodzát dolgozzák fel, de már szép számmal találhatók ültetvények is. Az egyik Bodács István családi gazdálkodóé, Rákóczifalván.



- Édesanyám 9,6 hektár földet kárpótolt. Úgy gondoltam, hogy ennek a felén megpróbálkozom valamivel. Negyvenegynéhány dolgot írtam össze, és számolgatás kezdődött, hogy mivel kellene foglalkozni. Két dolog maradt, mivelhogy mezőgazdasági végzettségű vagyok, a csincsilla és a bodza. A csincsillába még nem vágtam bele, a bodzatelepítést viszont elkezdtem 2003 végén.



- És már van egy újabb ültetvénye is.



- Igen, ez 4,6 hektár lesz. Ez egy agrár-környezetgazdálkodási projekt.



- Mitől bió ez a bodza, és miben különbözik az árokpartitól?



- Olyan előírásokat kell betartani, amelyek biztosítják a vegyszermentes terményt. Nagyon kemény feltételek vannak, és nagyon nehéz betartani, annál is inkább, mert jelen pillanatban a piac, különösen a magyar piac nem ismeri el azokat a plusz költségeket, amelyeket nekünk itt mindenféleképpen el kell viselni. Az általam is termelt Hasberg Magyarországon a legelterjedtebb fajta.



- Hol értékesíti a termést?



- A Bodzatermelők Értékesítő Szövetkezete – aminek a tagja vagyok - segít a tagjainak. Erre szükség is van, mert Magyarországnak kicsi a bodza felvevőpiaca. A feldolgozása elsősorban Ausztriában, Németországban és Olaszországban történik, oda exportáljuk az alapanyagot, sajnos. Én csak a bogyót tudom értékesíteni, bár már többször volt próbálkozásom a bodzavirág értékesítésére is.



- Miben bízik?



- A biobodzának előbb-utóbb megjön az ára. Már csak azért is, mert egy olyan egészséges terméket állítunk elő, amelyre szüksége van az emberi szervezetnek.





Forrás: Gazdakör

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?