2024. december 27. péntek János

Világszínvonalú tartam- és szántóföldi kísérletek

Agro Napló
Elengedhetetlenül fontos a hazai növénytermesztés agronómiai és ökonómiai hatékonyságának javítása, melyhez nagymértékben hozzájárul a Debreceni Egyetem Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumának Növénytudományi Intézete. A centrumban évtizedek óta végeznek – eltérő ökológiai feltételek mellett – olyan kutatásokat, amelyek a legfontosabb hazai növényfajok agrotechnikai elemeinek komplex fejlesztését célozzák meg. Ennek kapcsán világszínvonalú tartamkísérleteket és szántóföldi kísérleteket folytat az intézmény, derült ki az AGTC 17. alkalommal megrendezett búza- és repcetanácskozásán, május 27-én.

 

Az idei fórum fő témája a búza- és a repcetermesztés technológiájának fejlesztése, a precíziós növénytermesztési eljárások gyakorlati megvalósíthatósága, valamint a növények piaci helyzetének áttekintése és értékesítési lehetőségeinek bemutatása volt. Az előadók megállapították, hogy rövid távon a búza értékesítési, piaci lehetőségei korlátozottak, ára mérsékelt, a repcénél azonban sokkal kedvezőbb értékesítési feltételekkel lehet számolni.



A szakmai eseményen bemutatták a Növénytudományi Intézet tudományos eredményeit is. „Az őszi búza és a repce esetében azokat a genotípusokat vizsgáljuk, amelyek a mi régiónkban a legeredményesebben termeszthetők. Kutatásaink tárgyát olyan növénytermesztési modellek kidolgozása képezi, amelyekben az egyes agrotechnikai elemek (tápanyagellátás, talajművelés, vetésváltás, növényvédelem stb.) szintézise megvalósul, így szolgálva a termesztés agronómiai és ökonómiai hatékonyságának javítását” – hangsúlyozta Prof. Dr. Pepó Péter, AGTC MÉK Növénytudományi Intézet igazgatója.

 


 

 

 



Az előadásokat követően az AGTC szakemberei a Látóképi Kísérleti Telepen „élőben” is bemutatták a gazdálkodóknak a különböző őszi búza- és repcefajtákat, hibrideket, valamint azokat a kísérleteket, amelyek a termesztés növényvédelmi, tápanyaggazdálkodási, vízellátási, vetésváltási, talajművelési és egyéb agrotechnikai elemeinek vizsgálatát célozzák meg.



A szakmai fórum – amely immár a 17. volt a Növénytudományi Intézet szervezésében – jelentős mértékben hozzájárult a térségben gazdálkodók szakmai ismereteinek bővítéséhez. A több mint 200 fős szakembergárdának személyes tapasztalatcserére is lehetősége nyílt, így szakmai párbeszéd indulhatott a búza- és repcetermesztés kapcsán.



A búza- és repcetanácskozás megszervezését, lebonyolítását a Hajdú Gabona Zrt. támogatta.

 




 

Forrás: Privy Council Communications

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?