A tavalyi egyedülálló 1,2 %-os növekedés (az összes többi ágazat csökkenő tendenciát mutatott a tavalyelőtti évhez képest) után a krízis ezt az ágazatot sem kerülte el, idén közel 10%-al lesznek alacsonyabbak a termelési mutatók az előző évinél. Igaz, ezt elsősorban nem a gazdasági krízis, hanem a százéves statisztikában is ritkaságnak számító szárazság okozta. A növénytermesztés terén 20-25%-os termelés csökkenés volt tapasztalható, a szárazság 25 ezer gazdaságot sújtott, 13,3 millió hektáron (az összterület 30%-a) pusztítva el a termést, és 41,7 milliárdos veszteséget okozva a nemzetgazdaságnak.
A végleges számadatok szerint 64,2 millió tonna ún. bunkersúlyú, vagyis 60,3 millió tonna magtisztítás utáni gabonatermésről lehet idén beszámolni. Az ún. áthúzódó tartalékokkal együtt (mely 23 millió tonna körüli mennyiség) az összes gabonatartalék közel 10-15 millió tonnával haladja meg a belső, átlagosan 72-74 millió tonnás fogyasztást. Rekordtermés volt viszont rizsből - 1,155 millió tonna, és szójából - 1,211 millió tonna.
A hústermelés 6,5%-al volt magasabb a tavalyi adatnál (10,6 millió tonna élősúlyban), de az állami programban betervezettet is 5%-al felülmúlta. A Tejtermelés közel a tavalyihoz hasonló eredményt mutat, és 32 millió litert tesz ki.
A minisztérium három fő prioritást nevezett meg az elkövetkezendő időszakra:
• A tavaszi vetés hatékony előkészítése és lebonyolítása annak érdekében, hogy jövőre minimum 85 millió tonnás termés legyen. Tekintettel arra, hogy az őszi vetés alulmaradt a betervezettnél, tavasszal legalább 1,5 millió hektárral nagyobb területen kell vetni, elérve ezzel a 30 millió hektáros értéket. A tavaszi munkálatokra 233 milliárd rubel lesz szükséges (1 Rbl. = 6,5 Ft.), melyből 140-150 milliárd rubel lesz a hitelállomány. A hitelek kamatát egyelőre nem szándékoznak megváltoztatni. Még az idén műtrágyavásárlásra 1,2 milliárd rubeles támogatást nyújt az állam, s ez az összeg tavaszra el fogja érni a 6,5 milliárdot (egyezség van a tekintetben, hogy a káliumalapú műtrágyák és növényvédő-szerek ára nem fog emelkedni). Az elit vetőmagok vásárlására egymilliárdos szubvenciót tervez az állam, s most folynak a tárgyalások az üzem és kenőanyagok árának idei szinten lévő kedvezményeinek megadásáról is. Prolongálni fogják a vasúti szállításoknál az idén elért tarifakedvezményeket is a szárazság sújtotta régiókba. A régiókkal most van előkészítés alatt az a szerződés is, mely alapján már januárban felvehetik az egész évi állami támogatás 30%-át (40 milliárd rubel).
• Stratégiai lépések megvalósítása a természeti-klimatikus viszonyok negatív hatásainak csökkentése érdekében. Elsősorban új biztosítási rendszer kidolgozása új törvény keretén belül, a tervezetet az orosz Duma első olvasatban már tárgyalta. Ennek végrehajtására a jövő évi költségvetésben az idei összeg dupláját, vagyis 5 milliárd rubelt terveztek be. Az orosz mezőgazdasági tárca elkészítette a szárazság által sújtott területek számára kidolgozott öntözéses gazdálkodási koncepciót. A dokumentum neve „Az orosz mezőgazdasági területek meliorációs (öntözéses gazdálkodási) fejlesztési terve a 2020-as évig”. Az elképzelés végrehajtása révén lehetőség nyílik a termésveszteségek rizikójának csökkentésére, a termőföldek termőképességének és ezáltal a terméseredmények növelésére.
• Az állattenyésztés pozitív növekedési dinamikájának megőrzése. A szarvasmarha állomány további csökkenésének megállítása érdekében kiegészítőleg 4 milliárd rubelt különít el az állam a régiók hús- és tejirányzatú szarvasmarha-tenyésztés fejlesztési programjaira. A takarmánybázis növelése és stabilabbá tétele érdekében a már említett meliorációs fejlesztési tervben külön hangsúlyt fektettek az öntözéses gazdálkodásra a takarmánytermelésnél. Hamarosan kidolgozásra kerül a 2020-as évekig szóló, az állattenyésztés fejlesztésére irányuló koncepció, és az afrikai sertéspestis felszámolását hivatott föderális célprogram is.
Kenedi Ákos
Forrás: VM