Újabb fajokat véd a Washingtoni Egyezmény

Agro Napló
Elfogadta az Országgyűlés a Washingtoni Egyezmény változásairól szóló törvényjavaslatot. A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményt még márciusban, egy konferencián módosították az érintett országok. Ennek értelmében bővült a védett fajok listája.

 

Újabb fajok: az iráni császárszalamandra, négy tüskésfarkú leguán-faj, a pirosszemű levelibékák összes faja, egy orrszarvúbogár-faj, egy rózsafa-faj és több, kizárólag Madagaszkáron honos ritka növényfaj kapott védelmet a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló Washingtoni Egyezményben. Emellett továbbra is szigorúan védik az afrikai elefánt zambiai és tanzániai állományát, vagyis változatlanul tilos a két országból származó elefántcsont nemzetközi kereskedelme. Az afrikai elefántot főleg az agyaráért pusztítják, szigorú védelmük elengedhetetlen a túléléshez.



Fellélegezhetnek a Magyarországon is előforduló, fokozottan védett hiúzok is. A konferencián ugyanis elutasították azt az amerikai javaslatot, amely megengedte volna, hogy bármiféle engedély nélkül kereskedjenek a vörös hiúz prémjével. Ez a döntés azért érintette volna hátrányosan a hazánkban élő hiúzokat, mert a két faj prémjét nem lehet egymástól szemre megkülönböztetni.



A Washingtoni Egyezmény 1973-ban jött létre 26 ország aláírásával, hazánk 1985. május 29-én csatlakozott a megállapodáshoz. Az egyezmény azokat a fajokat védi, amelyeket veszélyeztet a nemzetközi kereskedelem. Jelenleg mintegy 35 ezer állat- és növényfaj tartozik a hatálya alá, melyeket a veszélyeztetettségük alapján három függelékbe sorolnak. A Washingtoni Egyezmény a világ egyik legnagyobb és leghatékonyabban működő nemzetközi természetvédelmi megállapodása.

 

Forrás: VM

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?