Fazekas Sándor átvette az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának elnöki tisztét

Agro Napló
Befejeződött Brüsszelben az unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek 2010. évi utolsó ülése és ezzel lezárult a belga elnökség időszaka. A tanácskozás végén Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter jelképesen átvette az elnökségi feladatokat.

 

A tárgyaláson megkezdődött a Közös Agrárpolitika /KAP/ jövőjéről kiadott Bizottsági közlemény vitája. A miniszterek a közlemény KAP-ra vonatkozó három fő célkitűzése közül a fenntartható élelmiszertermelésről ismertették álláspontjukat. Magyarország messzemenőkig egyetért azzal, hogy az életképes élelmiszertermelés a jövő Közös Agrárpolitikájának egyik elsődleges célja – jelentette ki Fazekas Sándor a tanácskozáson. A mezőgazdasági jövedelemszint biztosítása és a jövedelemingadozás mértékének csökkentése a kiszámítható mezőgazdasági termelés alapfeltétele. Éppen ezért Magyarország kiemelten fontosnak tartja a közvetlen jövedelemtámogatások megfelelő, legalább jelenlegi szintjének fenntartását.



A Tanács ülésén a Bizottság bemutatta a tejpiaci szabályozással kapcsolatos javaslatcsomagot, melyről a miniszterek megkezdték a vitát.

Mindent megteszünk azért, hogy a magyar elnökség végéig a gazdák számára is megnyugtató döntés szülessen a tejcsomagról - mondta Fazekas Sándor a tárgyaláson.



A tejpiac a 2009-es tejválság után továbbra is törékeny. A szabályozás átalakítását Magyarország már eddig is számos alkalommal javasolta.

A mezőgazdasági és halászati miniszterek véleményt cseréltek az „aktív farmer” fogalom bevezetéséről. Ezzel kapcsolatban több résztvevő – köztük a magyar miniszter is - kétségeket fogalmazott meg. A „farmer” kifejezéshez képest ugyanis a szűkítő értelmű fogalom bevezetése azt jelentené, hogy uniós forrásból kevesebb magyar gazdát lehetne támogatni.



A miniszterek megállapodtak a 2011. évi fekete-tengeri halászati lehetőségekről is. Döntés született arról, hogy összesen milyen mennyiségű, valamint területeként és fajtánként hány tonna hal fogható ki jövőre.

Fazekas Sándor a tanácskozást követően elmondta, hogy Magyarország az uniós halászati politika alakításában semleges országként klasszikus, az érdekeket összehangoló elnökségi szerepre készül.



Az ülésen a Bizottság bemutatta a mezőgazdasági termékek minőség- és eredet megjelölésének szabályait módosító „minőségügyi csomagot” is. A tervezet célja, hogy a fogyasztók számára átláthatóbb eredet-megjelölési szabályok szülessenek, és a védett termékek elismerésének rendszere egyszerűsödjön.

Magyarország uniós elnöksége alatt prioritásként kezeli a földrajzi eredetvédelmet és támogatja az erről szóló szabályozás szigorítását - hangsúlyozta a megbeszélések után Fazekas Sándor.



Kiemelte, hogy a magyar elnökség fontosnak tartja az új tagállamok felzárkózását és a jelenleginél méltányosabb támogatási rendszer kidolgozását.



A miniszter emlékeztetett arra, hogy intenzív félév következik, amelynek során több Tanácsülés lesz Brüsszelben. Május végén pedig informális mezőgazdasági miniszteri találkozót rendeznek Debrecenben, ahol a résztvevők megismerkedhetnek az ország egyik legszebb vidékével, a Hortobággyal is.

 

Forrás: VM

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?