A vegyszeres növényvédelemben az első és legfontosabb feladat a megfelelő szer kiválasztása és a pontos dózis beállítása. De azért másra is érdemes odafigyelni. A témáról dr. Jordán Lászlóval, a MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság vezetőjével beszélgettünk.
- Nagyon fontos, hogy milyen készítménnyel permetezünk - kezdi az igazgató. - Ehhez azonban nehéz egyértelműen szert ajánlani, hiszen nemcsak az a fontos, hogy milyen károsító ellen használjuk. Egyebek között ügyelni kell arra is, hogy milyen növényi kultúrában, milyen időszakban alkalmazzuk, s milyen egyéb kezelések történtek. Mindezt figyelembe kell venni a megfelelő dózis kiválasztásához. Elterjedt hiedelem az, hogy ha dupla annyit juttatunk ki, akkor majd jobban hat a készítmény. Ez nem igaz. Hogyha a megfelelő dózis nem hatékony, akkor valami más probléma van, egy másik készítményhez kell nyúlni.
Nagyon lényeges a permetezés idejének megválasztása és a térbeli határok betartása is.
- Már csak azért is, mert esős időben értelmetlen, napsütésben perzseli a leveleket, szeles időben pedig rendkívül környezetterhelő, sőt az emberekre és állatokra veszélyes a permetszer. Nagy szélben permetezve ugyanis elsodródhat a szer.
A szántóföldi és gyümölcsös kultúrákban különösen fontos a permetező szer egyenletes kijuttatása, amivel rengeteg pénzt és energiát takaríthatnak meg a nagyobb gazdaságok. A várakozási idő és a munkavédelmi szabályok betartása is a vegyszeres növényvédelem aranyszabályai közé tartozik.
- Az egyenletes permetezés vagy kijuttatás nagyon fontos ahhoz, hogy a szer megfelelően hatékony legyen. A várakozási idő alapvető jelentőségű, hiszen kell valamennyi idő, amíg az egészségügyileg engedélyezett határérték alá csökken a növényvédőszer-maradék mennyisége a termésben. Magunknak okozunk gondot, hogyha nem tartjuk be. A munkavédelem megint csak fontos. Nem véletlen mondjuk mi is és mondják mások is, hogy megfelelő védőeszközöket alkalmazzunk, hiszen mérgekkel dolgozunk. A növényvédelmi jogszabályok leírják, hogy a növényvédelmi tevékenységet úgy kell végezni, hogy permetező szer olyan felületre ne kerüljön, ahova nem való. Ha megtörténik, ez növényvédelmi szabályok megsértését jelenti. Jelenleg a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal növény- és talajvédelmi igazgatóságai azok a közigazgatási szervek, akikhez be lehet jelenteni, ha ilyen káresemény történt. Ők kivizsgálják, hogy mi történt, és hogyha a termelő vagy növényvédelmi tevékenységet végző személy megszegte az előírásokat, akkor ennek megvannak a megfelelő szankciói.
A nagyobb gazdaságoknak érdemes növényvédelmi szakembert alkalmazni, a kiskerttulajdonosok pedig a gazdaboltok eladóitól kaphatnak tanácsokat.
- Hogyha elmennek egy olyan gazdaboltba, ahol árulnak növényvédő szert, bizalommal forduljanak az elárusítóhoz, mert neki el kellett végeznie egy szakmai tanfolyamot, tehát rendelkezik az alapvető ismeretekkel. A kiskerttulajdonosoknak is szerveznek úgynevezett zöldkönyves tanfolyamokat. Ez egy alapfokú, 80 órás növényvédelmi oktatás, ahová bárki jelentkezhet és a legalapvetőbb dolgokat megtanulhatja.
Forrás: Gazdakör