A miniszterelnök elmondta, hogy a szárazság okozta károk enyhítésére 35 milliárd rubelt (1Rbl=6,5 Ft.) különítettek el, melyből 25 milliárd költségvetési hitel, 10 milliárd pedig közvetlen támogatás. A 43 régiót érintő, mintegy 25 ezer gazdaságot sújtó szárazság a minisztériumi szakemberek szerint körülbelül ilyen veszteségeket okozott (egyes szakértők a 41-42 milliárd rubeles összeget is megnevezték).
A mezőgazdasági minisztérium szerint november 26-ig 15 milliárd rubelnyi hitel lett átutalva 25 megye számára, ebből 13,34 milliárd került a gazdálkodókhoz. Ez az összeg a takarmányok, kenő- és üzemanyagok, vetőmagok és műtrágyák vásárlásának hitelfedezetére lett biztosítva. A dotációk a gazdaságok közvetlen veszteségeit hivatottak biztosítani. Ezentúl, a kormány által kidolgozott segélyprogram része a meglévő hitelek és lízingfizetések prolongálásának lehetősége, valamint a vasúti szállítások tarifáinak csökkentése. A közvetlen segélyösszegből jelenleg 5 milliárd rubel került 36 szárazság érintett megyébe a 43-ból, de csak 15 megye tudott 2,26 milliárdnyi összeget eljuttatni a gazdákhoz.
Putyin, azon túl, hogy jó pár megyét megdicsért gyorsaságukért (belgorodi, vlagyimiri és volgográdi megyék, valamint Mari-el és Csuvas köztársaságok) meglehetősen éles hangnemben, de a konkrét megyék nevének említése nélkül kérte számon, miért nem jutottak el a szükséges összegek az érintettekhez, miért vannak még mindig regionális központi számlákon? Megjegyezte (mintegy utolsó figyelmeztetésként), hogy nem először, - sajnos rendszeresen - de remélhetően utoljára tapasztal a kormány ilyen mértékű késlekedést. Nem titkolta, hogy a kormány a felelős kormányzók esetében további késés esetén adminisztratív eszközökhöz fog nyúlni.
A konferencián Viktor Zubkov, első miniszterelnök-helyettes szót ejtett a véleménye szerint helyesen bevezetett gabonaexport embargóról is, amit valószínűleg 2011. július elsejéig meg fognak hosszabbítani. Mint elmondta, az augusztus elsejétől érvényben lévő export-tilalom révén 12 millió tonna kivitele hiúsult meg, épp olyan mennyiségé, amely biztosítja az ország gabona egyensúlyi helyzetét. A gabona árakkal kapcsolatosan elmondta, hogy a most meglévő 6-6,5 ezer rubeles tonnánkénti ár elfogadható, az nem igényel beavatkozást.
A kormány kész az intervenciós készletet szükség esetén bevetni egy esetleges éles áremelkedés esetén (hisz a piac szabályozása érdekében hozták létre), de ez legkorábban tavasszal várható, s akkor is csak 8000 Rbl/to, ill. magasabb ár esetén. Problémaként vetette fel, hogy elvileg a szükséges gabonamennyiség jelen van az országban, csak roppant nehézkes a megyék közötti szállítás. Többek között ezt hivatott a vasúti tarifakedvezmény valamelyest enyhíteni.
Ugyanakkor a gabonafeleslegek az afrikai sertéspestis által érintett déli köztársaságokban vannak. A teherautós szállítást megnehezíti, hogy az állategészségügyi előírások miatt csak hőkezelés után lehet továbbítani az árut az északi megyékbe. Felkérte a minisztérium és a Rosszelhoznadzor vezetését, hogy mindenképpen gyorsítsák fel a folyamatot.
Putyin az értekezlet folyamán megemlítette azt is, hogy szükség esetén gabonaimportra is szorulhat az ország egy nagymértékű áremelkedés esetén. Mint mondta, több külföldi kollégájával is, (amely országokat nem érintett a szárazság) megegyezett abban, hogy szükség esetére tartalékolnak Oroszország számára exportálható gabonát. A Mezőgazdasági Minisztérium már korábban is folytatott közvetlen tárgyalásokat a kazah és ukrán társtárcával egy esetleges takarmány gabonaimportról 5 millió tonna mennyiségben. Emellett (vagy esetleg az ukrán exportlehetőségek hiánya esetén) konkrét igény jelentkezett 3 millió tonna argentin kukorica import iránt is.
V. Putyin éves miniszterelnöki nyílt tv konferenciája 2010. december 16-án zajlott le, és közel négy és fél óráig tartott. Ezt a fajta párbeszédet már kilencedik alkalommal tartja, ahol a stúdióból, a kihelyezett riporterek segítségével egyenesen lehet kérdéseket feltenni Putyinnak, de elektronikusan, vagyis emailban és sms-en is (több mint kétmillió kérdés érkezett a stúdióba) érdeklődhettek az állampolgárok a miniszterelnök véleményéről bármilyen témában.
Az agráriumról szólva Putyin nem titkolta, hogy sajnos az idén 9,9%-os lesz a termelés visszaesése, ennek a közel száz éve nem tapasztalt szárazság az oka. Elsősorban a növénytermesztés, és azon belül is gabonatermelés sínylette meg a rossz időjárást, a tavalyelőtti 108 millió és a tavalyi 98 millió tonnával szemben idén csak alig több, mint 60 millió tonna gabonát tudtak betakarítani.
A miniszterelnök újfent biztosította a nézőket és hallgatókat arról, hogy az átlagos 77 millió tonnás gabona felhasználás mellett a 21,5 millió tonnás áthúzódó és 9,5 millió tonnás intervenciós készlettel van elég gabona az országban. Más kérdés, hogy sajnos nem egyenletes eloszlásban halmozódtak fel a készletek, vannak régiók, ahol éles takarmány gabonahiány fog fellépni, és van, ahol nagy mennyiségben van eladatlan étkezési gabona.
A takarmányhiány feloldására vonatkozóan Putyin bejelentette, hogy döntés született a kormány részéről, a 9,5 millió tonnás intervenciós keretből 1,3 millió tonna takarmánygabonát felszabadítanak az állattenyésztésben kiemelkedő régiók számára, és igény szerint étkezési gabonát biztosítanak Moszkva és Szentpétervár, ill. az azokat körülvevő megyék részére. Az erre vonatkozó dokumentumokat a tv adás előtti nap aláírta a miniszterelnök.
Egy, az agrárolló további szétnyílásával kapcsolatos kérdésben részletesen kitért a műtrágyahelyzetre is. Eszerint habár a kérdező egyenesen az export megtiltását kérte a műtrágyákra az elmúlt két hónap 30-50%-os áremelkedése miatt, Putyin más megvilágításba helyezte a kérdést.
Egyrészt a 30-50%-os áremelkedésnek feltétlenül utána fog járni, azonnal utasításba adja az ilyen mértékű, inflációval nem magyarázható áremelkedés kivizsgálását. Ennek kapcsán elmondta, hogy a mezőgazdasági termelők és a műtrágyagyártók nemrég kötöttek egyezséget egy maximum 13%-os áremelkedés elfogadhatóságáról az üzemanyagárak és egyéb kapcsolatos költségek növekedése miatt.
Másrészt a kivitel tiltását illetően elmondta, hogy bár rendkívül fontos a belföldi piac és különösen annak árszínvonala, nem szabad elfeledni, hogy az orosz műtrágya 80%-a exportra kerül. Abban a pillanatban, hogy egy esetleges szigorú kvóta, ill., embargó bevezetésre kerülne, az iparág tönkremenne.
Jó hírként közölte a nézőkkel, hogy az eddigi támogatásokon felül a kormány abban is döntött, hogy azok a mezőgazdasági termelők, akik nem vágják le szarvasmarha állományukat, hanem szinten tartják, további 5 milliárd rubeles támogatásban részesülnek, s a műtrágya dotációjára további 2 milliárd rubelt különítettek el. Mindezekkel együtt a mezőgazdasági támogatások már elérik a 123 milliárd rubeles szintet.
Putyin hangsúlyozta, hogy az egész mezőgazdaság rendkívül fontos szférája a nemzetgazdaságnak, hisz hozzátartozókkal együtt negyvenmillió lakost érint, ami a lakosság harmada. Azon túl, hogy a mezőgazdaság egyfajta pénzkereseti lehetőség, egyben életmód, sokmillió ember sorsa is.
Kenedi Ákos
Forrás: VM