Egyebek közt az egészséges ivóvízzel való ellátásukhoz, a dűlőutak karbantartásához, a közbiztonságuk erősítéséhez, a tanyák energiaellátásának javításához, a tanyagondnoki szolgálat fejlesztéséhez nyújtana támogatást. Ebből a forrásból segítené a program a tanyasi termékek piacra juttatását is, hogy jövedelemhez juttassa a gazdálkodó családokat. De, mint köztudott, számos kistelepülésen gondot okoz a folyamatos áruellátás is, mert nincsenek olyan tőkeerős vállalkozások, amelyek alapvető élelmiszereket és háztartási cikkeket forgalmazó kereskedéseket üzemeltetnének.
Balogh József országgyűlési képviselő, a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesülete (MTÉE) elnöke szerint a tanyafejlesztési programban szerepet kaphatnának a települési önkormányzatok, melyek állami segítséggel vállalnák a lakosság ellátását. Nonprofit vállalkozásként üzemeltetnének helyi boltokat, melyek árukészletének jelentős részét a helyi termelőktől szereznék be. Az önkormányzati boltok ellátására az MTÉE a tanyasi áruk nagybani piacának létrehozását tervezi a Felső-Kiskunságban. Ettől egyebek között azt várják, hogy több egészséges élelmiszer kerüljön a hazai kiskereskedelembe és az élelmiszer-forgalmazásból származó haszon helyben maradjon.
A tanyasi áruk piacra jutásának elősegítése jegyében a nagybani piac megnyitása csak egy azon célok közül, amelyeket maga elé tűzött a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesülete. Mint arról korábban már a Gazdakör is hírt adott, Budapesten, a Havanna-lakótelepen az ő közreműködésükkel nyílt meg az első Tanyasi Áruk Boltja.
Az MTÉE szeretne minél több termelő bevonásával egy olyan termelési és értékesítési társulást létrehozni, amely a közeljövőben létrejövő új Tanyasi Áruk Boltjait szervezetten látja el áruval. Ezek a boltok egészséges tanyasi élelmiszereket, a tanyákon élő gazdálkodók termékeit forgalmaznák. Ezzel mindenki jól járhat. Jól járnak a termelők, hiszen rendszeresen és biztosan értékesíteni tudják termékeiket, és jól járnak a fogyasztók is, hiszen garantált minőségű árut vásárolhatnak mindenki számára elérhető áron. Ez azért lehetséges, mert a Tanyasi Áruk Boltjainak vezetői közvetlenül a gazdáktól vásárolják meg az árut, így a felvásárló kiiktatásával csökkenteni tudják az árrést, így a végső eladási árat is.
E tervek a megvalósításához természetesen állami támogatásra, ösztönzésre, kiszámíthatóságra, önszerveződésre, tárolókra, hűtőházakra, feldolgozókra, és állami akaratra is szükség van.
Forrás: Gazdakör