Az ipar és az egyetemek kapcsolata a gazdaság fejlődése szempontjából meghatározó. Az innováció, vagyis, amíg az ötletből termék lesz, egy többlépcsős folyamat, amely a magyar gyakorlatban rendszerint elakad a szabadalmaztatás után, de néha már előtte. Az I-BOLT, vagyis az innovatív élelmiszereket árusító üzlet, mely a Pharmapolis Innovatív Élelmiszeripari Klaszter és a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodás-tudományok Centrumának ötlete, most megmutatta, hogy a fejlesztések el tudnak jutni a nagyközönséghez.
- A Debreceni Egyetem intézetei, tanszékei egy sikeres food klaszter pályázatot nyertek el az Európai Unióban - mondja dr. Nagy János, a Debreceni Egyetem AGTC elnöke. - Több vállalat és intézet összefogásával elsősorban növényi, és zöldség-, és fűszernövény-alapanyagokat, bizonyos növényeknek pedig a magvait vizsgálták. Állati termékek vizsgálata is folyamatban van. A boltban kínált termékek az első eredmények.
- Általában több kutatócsoport is részt vesz egy adott fejlesztésben - avat a részletekbe Prokisch József, a debreceni egyetemi docense. - Az élelmiszer-fejlesztések jó része az agráregyetemről indul, de gyakran találkozunk a természettudományi kar képviselőivel, például vegyészekkel. Én is vegyész vagyok, mégis az agráron dolgozom, vegyészekkel, biológusokkal. Amikor a terméket kifejlesztettük, akkor már az orvosok is beleszólnak. A humán vizsgálatokat velük együtt végezzük a klinikákon.
A debreceni egyetem kutatói olyan élelmiszereket fejlesztettek ki, amelyek nagyban hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez, a betegség megelőzéséhez, vagy a betegségekből történő gyorsabb gyógyuláshoz. Mint dr. Nagy János mondta, a funkcionális élelmiszerek olyan antioxidánsokat, vagy anyagokat tartalmaznak, amelyek a szervezet, az élet működéséhez nagyon fontosak.
Tóth Péter, a Pharmapolis Innovatív Élelmiszeripari Klaszter menedzsere arról is szólt, hogy bizony végig kell menni azokon a klinikai, kvázi gyógyszerkísérletekben elfogadott eljárásokon, etetési kísérleteken, aminek a végén kimondható, hogy van-e ennek az élelmiszernek valamilyen hatása, vagy nincs.
- De azért tudni kell, hogy ez mindig élelmiszer marad. Itt, ebben a klaszterben nem gyógyszereket fejlesztenek, mert az egy másik klaszter.
A cél az, hogy olyan egészséges élelmiszereket fejlesszenek ki a kutatók, amelyeknek fogyasztása növeli a szervezet ellenálló képességét. Az emelt szelén- és kalciumtartalmú juhtúró, az alacsony nátriumtartalmú só, a lilakukoricából készített tea, a puffasztott cirok, a lazacolajjal dúsított termékek mind-mind ezt a célt szolgálják. Akárcsak az I-BOLT-ban kaphatók hortobágyi gyógynövényeket tartalmazó sajtok.
- Mindamellett, hogy a tehenek a Hortobágyon legelnek, és a legelőn összeszedik a gyógynövényeket, én úgy gondoltam, hogy ezek hatását tovább erősítem. A sajtjaimba olyan gyógynövényeket tettem, amelyek tipikusan a Hortobágyon nőnek - mutatja termékeit a debreceni Mircz Nárcisz sajtkészítő mester. - Az egyik sajtomban például csipkebogyó, csalán, orvosi ziliz, mezei zsurló éppen úgy található, mint kamilla, bodzavirág, vagy körömvirág. Ebből a hétféle gyógynövényből állítottam össze egy olyan keveréket, amelynek kiváló az élettani hatása.
Forrás: Gazdakör