Magyarország vezető szerepet vállal a vízügyi kérdésekben

Agro Napló
Világszerte elismerik Magyarország tevékenységét a vízügy terén - hangsúlyozta a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára a Nemzetközi Duna Napon rendezett konferencián.

 

A folyó vízgyűjtőterületén fekvő országok 2004 óta minden év június 29-én hívják fel a figyelmet a Duna értékeire, sokszínű élővilágának megóvására. Azért ezen a napon, mert 1994. június 29-én írták alá a Nemzetközi Duna Védelmi Egyezményt Szófiában, amelyhez 14 ország csatlakozott - köztük Magyarország.

 

Kovács Péter a Rio+20 csúcstalálkozó vízügyi eredményeit értékelve elmondta: a tanácskozáson elfogadott záródokumentum több pontja érinti a vízügyet, és ez a jövőben hivatkozási alapul szolgál a további munkákhoz.



A vízügyért felelős helyettes államtitkár a Nemzetközi Duna Napon arra hívta fel a figyelmet, hogy a Duna 81 millió embert kapcsol össze. Európa második leghosszabb folyójáról van szó, vízgyűjtő területén 19 ország osztozik, amely egyedülállónak számít a világon. A Duna 2850 kilométer hosszú, ebből egy 417 kilométeres szakasz jut Magyarországra.





A Vidékfejlesztési Minisztériumban rendezett konferencián Papanek László, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője a vízgazdálkodás kihívásai és feladatai közé sorolta a meglévő vízkészlet megújítását, a vízlefolyás szabályozást, a használt vizek tisztítását, a Homok-hátság gondjának megoldását, valamint az árvíz- és belvízvédelmet.





Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója a folyó menti természeti értékek megóvásának fontosságát hangsúlyozta. Ebben fontos szempont az ártéri erdők és gyepek átalakítása, az idegen növény- és a problémás állatfajok intenzív elterjedésének kezelése, a biológiai sokszínűség megőrzése. Beszámolt arról, hogy készítik a Natura 2000 fenntartási tervet, továbbá erősíteni kívánják a zöld Duna stratégiát.



Murányiné Krempels Gabriella, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője előadásában a vízminőség javulásához jelentősen hozzájáruló Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep nagyprojektet mutatta be. A beruházás az Európai Unió Kohéziós Alapja, a magyar állam és a fővárosi önkormányzat támogatásával valósult meg 249 millió euróból. A telep kapacitása 240 ezer köbméter naponta, ami a Budapesten keletkező szennyvíz felét jelenti.





Perger László, a Duna Stratégia koordinátora hangsúlyozta, hogy a programban megfogalmazottak segítik az európai uniós direktíváknak való megfelelést, emellett foglalkozik kulturális területtel, a makro régióban élők együttműködésével is.



A konferencián átadták a "Duna Művészeti Mestere" ifjúsági alkotó pályázat díjait. Szlovákia képviseletében Metod Špaček nagykövet-helyettes átvette Magyarországtól a folyó menti országok összetartozását jelképző Duna-vándorzászlót.



(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)

Forrás: kormany.hu

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. augusztus 28. 06:02