A megyében 591 benyújtott földhaszonbérleti pályázatból eddig 206 szerződés született. A nyertes gazdák számára szervezett gazdafórumon a tárcavezető kiemelte: a Vidékfejlesztési Minisztérium 2013. évi költségvetés tervezete a közvetlen uniós támogatásokkal együtt 17 százalékkal több a 2012-ben felhasználható pénzeknél.
Fazekas Sándor elmondta, a földhaszonbérletre mintegy 18 ezer hektár területre csaknem 900-an pályáztak eredményesen. Olyan helyi mezőgazdasági vállalkozók is földhöz juthatnak a pályázati rendszer révén, akiknek eddig erre nem volt lehetőségük. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA) folyamatos az igények elbírálása, így néhány napon belül a sikeres pályázatok száma eléri az ezret. A kormány lehetőségeihez mérten minden lehetőséget megad az NFA-nak, hogy az állami földvagyont gyorsabban és eredményesebben kezelje, a földpiacot hatékonyabban ellenőrizze.
A vidékfejlesztési miniszter tudatta, a költségvetésben szereplő sertésprogram 2,6 milliárd forinttal indul, s jövőre 500 millió forinttal magasabb összeg, csaknem két milliárd forint lesz fordítható a rendkívül sikeres tanyafejlesztési programra is. A nemzeti ügyek kormányának ígéreteivel összhangban az osztatlan földtulajdon megszüntetésével kapcsolatos kiadásokra 1,5 milliárd forinttal több, vagyis 2 milliárd forint kiadás lesz teljesíthető.
A tárcavezető közölte, az aszály miatt az Európai Bizottsághoz fordult a magyar gazdák kárenyhítése érdekében. A nemzeti kabinet úgy döntött, hogy az Európai Unió válaszától függetlenül nemzeti forrásból már idén ősszel megkezdi a mintegy 157 milliárd forintnyi közvetlen támogatások kifizetését.
Fazekas Sándor közölte, a földtörvénytervezet elkészítésénél a föld magyar kézben tartása volt a legfontosabb szempont. A legeredményesebb nyugat-európai szabályozásokat figyelembe véve alkottak törvényt, hogy a vidéken élők generációkon át földműveléssel foglalkozhassanak.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke az új agrárkamarai törvényről elmondta, a szabályozás egységbe tömöríti az élelmiszerlánc szereplőit, s valamennyi piaci szereplő érdekeit érvényesíti majd. A testületi tagság kötelező lesz az agráriumban dolgozók számára, így 10 ezerről 400 ezer fő nagyságúra növekedve nagyon erős érdekképviselet jön majd létre.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu