A vendég delegációt Nguyen Minh Quang Vietnam természeti erőforrások és környezetvédelmi minisztere vezette, a küldöttség tagja volt Laosz természeti erőforrások és környezetvédelmi minisztere, Kambodzsa vízügyi és meteorológiai államtitkára, továbbá miniszter-helyettesek és magas szintű kormányzati tisztviselők képviselték a három országot valamint a Mekong Bizottságot.
Tóth Katalin köszöntőbeszédében kiemelte, hogy Magyarország mind állami, mind szakértői szinten hagyományosan nyitott az információ, a tapasztalat és a megfelelő gyakorlat átadására a vízgazdálkodás területén. Aláhúzta, hogy a Duna régió országainak és a Megkong partjain élő népeknek hasonló kihívásokkal kell szembenézniük, ez pedig ösztönzően hat a kétoldalú kapcsolatok erősítésére. Tóth Katalin emlékeztetett arra is, hogy Magyarország a júniusi Rio+20 konferencián is folyamatosan napirenden tartotta a víz témakörét, és ennek kapcsán hazánk vállalta, hogy 2013 őszén víz világkonferenciát rendez.
Illés Zoltán az egyeztetésen Magyarország és a Mekong térség országai közötti kapcsolatok fejlesztéséről tárgyalt, ezen belül is kiemelte a magyar-vietnami együttműködést. A környezetügyért felelős államtitkár elsősorban az oktatás és a szakembercsere területén lát hosszabb távú lehetőséget. Emellett kiemelte a határokkal osztott vizekkel kapcsolatos együttműködést, és ismertette álláspontját a vízerő beruházások speciális problémáival kapcsolatban. Vietnam minisztere kétoldalú vízügyi megállapodást javasolt, amelyről a részletes egyeztetések a közeljövőben folytatódnak.
A tárgyaláson a magyar fél ismertette a hazai vízgazdálkodási és vízvédelmi rendszer működését, az aktuális nemzetközi feladatokat, különös tekintettel az Európai Unió vízpolitikájára és a Duna térségi együttműködésre. A vendégek áttekintést kaptak az EU Duna térségi makro-regionális stratégiáról, különösen annak vizekkel foglalkozó két kiemelt területéről, melyeket Magyarország koordinál.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
Forrás: kormany.hu