A legjelentősebb agrárszervezet, az FNSA és a Fiatal gazdák nevű szakszervezet által szervezett megmozdulás a fővárosiak és általában a fogyasztók figyelmét kívánta felhívni az állattenyésztők és tejtermelők egyre nehezebb gazdasági és pénzügyi helyzetére, amelyből szerintük csak az "élelmiszeripari patriotizmus" jelenthet kiutat.
A menetet három traktor, valamint 15 tehén és borjú vezette. A gazdák táblákat tartottak magasba a következő feliratokkal: "A tejárral a nagy áruházláncok megfejnek minket", "Mezőgazdaság nélkül nincs élelmiszer", "Mezőgazdaság = munkahely, a mezőgazdaságnem telepíthető külföldre", "Korábban volt jövedelmünk, de az korábban volt".
A szervezők szerint 11 ezren, a rendőrség szerint 6200-an vettek részt a Montparnasse pályaudvartól az Invalidusok előtti térig tartó felvonuláson, ahol a Franciaország minden részéből érkezett gazdák - állataikkal - helyi specialitásokból tartott ingyen kóstolókkal fűszerezett gazdaünnepre várták az érdeklődőket. Az ünnepi hangulatú búzamezővé alakult téren a mezőgazdasági szakszervezetek vezetői a francia gazdák egyre elfogadhatatlanabb helyzetéről tartottak beszédeket.
Francois Thabuis, a fiatal gazdák nevében arról beszélt, hogy egyetlen ágazat sem fogadhatja el, hogy veszteségesen dolgozzon. A nagy áruházláncokkal folytatott erőviszonyban a gazdák rendszeresen alulmaradnak, s minden egyes vesztes csata újabb farm bezárást eredményezi - hangsúlyozta a fiatal termelő.
Christiane Lambert, az FNSA alelnöke a France Info hírrádióban elmondta: "a verseny nagyon kemény, az áruházláncok olcsó importhúst árulnak, amely viszont nem olyan minőségű, mint a francia termék". Mindez szerinte nagyon sok tenyésztőt "megfutamodásra" késztet. Ezért a "párizsiakat az FNSA élelmiszeripari patriotizmusra" kéri, azaz arra, hogy "a francia termékeket válasszák" a boltokban.
"Franciaországban nagyon magas színvonalú a mezőgazdaság, régi hagyománnyal, de az egyre lejjebb nyomott árak miatt sokan nem ezeket a termékeket fogyasztják. Ezért fordulunk a közvéleményhez segítségért. A politikának pedig nagyon gyorsan enyhítenie kell a jelenleg érvényben lévő 400 ezer előíráson" - tette hozzá a szakszervezeti vezető.
Az Európai Unió agrárminiszterei kedden és szerdán tartják következő egyezetésüket az uniós agrárpolitika (KAP) jövőjéről. Stéphane Le Foll francia mezőgazdasági miniszter ennek kapcsán megjegyezte: évek óta azért harcol, hogy a KAP reformja európai szinten az állattenyésztőknek kedvezzen.
Forrás: MTI