Küzdelmes, de eredményes év van az agrárium mögött, amely a számokban is megmutatkozik – fogalmazott Fazekas Sándor. Mint mondta, az ágazaton belüli beruházások 15 százalékkal, a támogatások 200 milliárd forinttal nőttek az előző évhez képest.
A javuló feltételeknek és a gazdák szakértelmének, valamint „tengersok munkájának” köszönhetően a statisztikák szerint 10 százalékkal javult az ágazat jövedelmezősége. A tárcavezető reményei szerint ezt nem csupán az adatok tükrözik, hanem már a termelők is érzékelik.
A miniszter kiemelte: az idén a magyar mezőgazdaság teljesítménye az ország gazdasági növekedésének felét adja. Az ágazat közvetlenül 5 százalékkal járul hozzá a GDP-hez, míg a teljes „agrobiznisz” a nemzeti össztermék egyharmadát teszi ki. Az idei 8 milliárd eurós agrárexporthoz hasonló kiviteli teljesítménye nem volt az elmúlt időszakban Magyarországnak – fogalmazott a miniszter, aki szerint további 3-4 év alatt a termelés további bővülésével az export mai volumene megduplázható, miközben a VM általános célja az 1990-es évek előtti „aranykor” mutatóinak újbóli elérése. Ehhez jó irányba indult el az agrárium, amely túljutott a talpra állás és megerősödés időszakán.
Fazekas Sándor rámutatott: a mezőgazdaság nemcsak korábbi önmagához, hanem a többi ágazathoz képest is „kifejezetten jobban teljesít”. Az agrártársadalom a világválság idején is helyt tudott állni, és ezt a kormányzat a biztonságos, kiszámítható jogszabályi, valamint támogatási háttér megteremtésével ismerte el. Ennek köszönhetően emelkedett a gazdák megbecsültsége, a szakma versenyképessége, a megtermelt áruk minősége, mennyisége és a jövedelmezőség – tette hozzá.
Demonstrációk helyett ma a „munka jeleníti meg az érdekképviseletet”, évente 3-5 százalékkal bővül az ágazaton belüli foglalkoztatás, megállni látszik az állatállomány csökkenése és a hitelezés terén is „pozitív, bár még nem elégséges” elmozdulás tapasztalható – húzta alá. Fazekas Sándor beszámolt arról is, hogy az utóbbi esztendők gyakorlatához hasonlóan mostanra az idén esedékes területalapú támogatások 96 százalékát kifizették.
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája/MTI