Az EU 1,5 millió tonnával 27,5 millió tonnára, az USA is további 1 millió tonnával 31,5 millió tonnára növelte várható exportját.
Jelenleg a világ búzapiacára a legnagyobb hatással a feltörekvő országok valutáinak gyengülése van. Az elmúlt hetekben a kazahsztáni tenge az USD-hez viszonyítva 20 %-ot gyengült, mely vélhetően a búzaexport versenyképességét javítani fogja a következő időszakban. Az argentin peso egy óriási zuhanás után ugyan stabilizálódni látszik, de továbbra is nagy a bizonytalanság. A rubel is gyengélkedik, ami növeli az oroszországi búzaárak versenyképességét a világpiacon.
A tervezett kiszállítások ütemének betartásával is gondok merültek fel, melyet legfőként Kanada, Ukrajna és az USA logisztikai problémái okozzák.
Mindezek a tényezők az árak enyhe erősödését eredményezték az elmúlt hetekben.
Az árak emelkedését támogatták az USA-ból érkező hírek is, mely szerint az ország fő termőkörzeteiben az őszi búzavetések állapota romlott a kedvezőtlen időjárásnak köszönhetően.
Ezzel együtt jó hírek is láttak napvilágot, India mint a világ második legnagyobb búzatermelő országa, első becslései szerint rekord termést (95,6 millió tonna) vár 2014-ben. Ez komoly búzaexport növekedéssel és akár a világpiaci árak mérséklésével is járhat.
Itthon viszonylag stabilnak mondható a búza ára, az exportárak alakulásában a legnagyobb szerepet a forint árfolyama játssza. A gyengélkedő forint akár élénkülést is hozhat az exportpiacon.
A szezon kezdete óta november végéig, 1,5 millió tonna búzát szállítottunk ki. Forgalom szempontjából a legjobb hónap szeptember volt, amikor több mint 400 ezer tonna búza hagyta el az országot.