Több új irányelvvel bővült a Magyar Élelmiszerkönyv

Agro Napló
A fogyasztók és az élelmiszergyártók pontosabb eligazodását szolgálja a Magyar Élelmiszerkönyv irányelveinek bővítése. Új szabályozás született a kézműves termékekkel, a fűszerpaprika-őrleményekkel kapcsolatban, egy új irányelv biztosít eligazodást a transz-zsírsavak vizsgálatához, rögzítették a hagyományőrző cukrászati termékek szabályait és befejeződött a tartósítóipari irányelvek átdolgozása.

A Vidékfejlesztési Minisztérium örvendetes tényként tapasztalja, hogy a helyi piacok növekvő népszerűségével egyre több, hagyományos technológiával, összetétellel és ízvilággal rendelkező élelmiszer is megvásárolható. A fogyasztók a magyar termékek között egyre inkább keresik a hagyományos, kézműves élelmiszereket. Miután a piaci igényeknek a gyártók szeretnének megfelelni, ezért egyre gyakrabban jelenik meg termékeiken a „kézműves” jellegre történő utalás.



A kézműves élelmiszereket előállítók igényeinek megfelelően a Vidékfejlesztési Értesítőben megjelent a Kézműves élelmiszereket részletesen szabályozó irányelv. Az irányelv célja olyan fizikai, kémiai és érzékszervi jellemzők, valamint előállítási technológiák meghatározása, amelyek egyértelműen megkülönböztetik a kézműves technológiával készült termékeket az ipari módszerekkel és méretekben előállítottaktól. A szabályozás az alábbi termékek körére terjed ki: kenyérfélék, pálinka, étolajok, bor-és gyümölcsecetek, sertéshús készítmények, egyes tejtermékek, lekvárok, szörpök, fagylaltok, fűszerpaprika-őrlemények.



A  fűszerpaprika-őrleményekre vonatkozóan is megjelent két új irányelv. A magyar fogyasztók számára kiemelt jelentőségű fűszerpaprika-őrlemény minőségi követelményeit a korábbinál áttekinthetőbb, egyértelműbb, és a magasabb minőséget előnyben részesítő szabályozás határozza meg. A fűszerpaprika-őrleménnyel kapcsolatos egyik irányelv az alapkövetelményekről, míg a kiemelkedő minőségről a különleges fűszerpaprika követelményét meghatározó irányelv szól. A magyar fűszerpaprikák hagyományos megnevezései sem tűnnek el, mivel az I. osztályú őrlemény esetén kiegészítő információként feltüntethető lesz a „csemege”, a II. osztályú őrlemény esetén pedig az „édesnemes” megnevezés is.



Jelentősen szigorúbb minőségi elvárásokat határoz meg a „Különleges fűszerpaprika” irányelv annak érdekében, hogy vissza lehessen állítani a klasszikusan magas minőségű magyar fűszerpaprika tekintélyét a piacon. Ha pedig valaki a különleges jelzőn kívül még a „kézműves” megnevezést is fel kívánja tüntetni, akkor a fogyasztó méltán várhatja el, hogy a csomagolásban hagyományos, kézi szedésű, csumázott, nem géppel szárított fűszerpaprika őrleményt találjon. A szabályozás további új eleme, hogy a csomagolás szembetűnő helyén kell feltüntetni a fűszerpaprika termesztésének helyét és továbbra is jelezni kell a termék édes, enyhén csípős, csípős, vagy nagyon csípős jellegét.



Az utóbbi években világszerte egyre nagyobb hangsúlyt kapott az élelmiszerekben található transz-zsírsavak mennyisége, amelyek jelentős kockázati tényezőt jelentenek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Az egészségügyi tárca megalkotta a 71/2013 (XI.20.) EMMI rendeletet, amely az élelmiszerekben lévő transz-zsírsavak megengedhető mennyiségéről, a transz-zsírsav tartalmú élelmiszerek forgalmazási feltételeiről és hatósági ellenőrzéséről, valamint a lakosság transz-zsírsav bevitelének nyomon követéséről szóló szabályokról rendelkezik. A Magyar Élelmiszerkönyv új irányelve biztosítja, hogy az élelmiszer-vállalkozók és a hatóság azonos analitikai módszerrel mérje az élelmiszerek transz-zsírsav tartalmát és az azokban természetesen előforduló transz-szírsavak korrekcióját azonosan vegyék figyelembe. 



Megjelent a hagyományőrző cukrászati termékekre vonatkozó magyar élelmiszerkönyvi szabályozás is, az első olyan irányelv, amely cukrásztermékekre vonatkozik. Az irányelv alapján 2015. január elsejét követően a magyar cukrászati kultúrához, a hagyományokhoz szorosan köthető dobostortát, az Esterházy-tortát, a rigójancsit, az indiáner fánkot valamint a krémest és a franciakrémest csak az irányelvben meghatározott minőségű összetevőkből, az abban rögzített receptúra szerint lehet elkészíteni.



A Magyar Élelmiszerkönyv Tartósítóipari irányelvei között az egyik legfontosabb fejezet a hőkezelt élelmiszerekre vonatkozó szabályozás. Ide tartoznak a gyümölcs és zöldség befőttek, konzervek, a lekvárok és szörpök, valamint a különböző gyorsfagyasztott zöldségek, gyümölcsök is.



A szabályok betartását az élelmiszerlánc felügyeleti hatóságok kiemelten ellenőrzik.

Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Pistázd meg!

Pistázd meg!

Magyarország egyik lenépszerűbb élelmiszere, az Erős Pista új „megPistázott” filmje annak az előzménye, hogy az Univer Product Zrt. 75 éves történetén...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!