Brnóban tartotta 57. ülését a Visegrádi Négyek Agrárkamaráinak Együttműködése

Agro Napló
A csehországi Nemzeti Élőállat- és Mezőgazdasági Eszköz Kiállítás keretében tartották a V4-ek agrárkamarái második negyedéves ülésüket Brnóban 2015. június 25-26-án.

A rendezvény Csehország egyik legjelentősebb mezőgazdasági kiállítása, ahol az ország legjobb tenyészői több mint 800 állatot, mintegy 200 hazai és külföldi kiállító pedig a legújabb állattenyésztési és kapcsolódó technológiákat mutatta be. A kiállítás főszervezői között volt a Cseh Mezőgazdasági Minisztérium és a Cseh Agrárkamara is. Ennek kapcsán az első nap kamaráink látogatást tettek a Cseh Agrárkamara standjánál, ahol bemutatták a Morva vidék jellegzetes ételeit, italait.

A visegrádi országok agrárkamaráinak képviselői a két nap folyamán megvitatták a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek - különös tekintettel a tej és tejtermékek – jelenlegi piaci helyzetét. Ennek kapcsán ismételten felhívtuk a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottságnak - amely eddig alábecsülte a problémát, és ezáltal hozzájárult annak fokozódásához - lépést kell tennie a helyzet mielőbbi érdemi megoldása tekintetében. A helyzet súlyosságára tekintettel a megoldás az Európai Bizottság és a tagállamok rendelkezésére álló eszközök széles skálájának igénybe vételét teszi szükségessé. Ezek között szerepel különösen az intervenciós árak emelése, a megfelelő export promóciós politikához (a célországok kiválasztása) kapcsolódó exporttámogatások, vagy a tejárak zuhanása miatt sanyarú pénzügyi helyzetben lévő európai gazdák közvetlen pénzügyi támogatása. Az állattenyésztés pótolhatatlan szerepet játszik a mezőgazdaság és a vidéki foglalkoztatás kiegyensúlyozott rendszerében. Azok az állattenyésztéssel foglalkozó szervezetek, amelyek kilépnek a vállalkozásból, valószínűleg sosem folytatják tevékenységüket.


A Visegrádi Négyek agrárkamaráinak képviselői megvitatták továbbá a kiskereskedelmi láncoknak a szállítókat sújtó tisztességtelen gyakorlatainak kérdését is. A szállítók és a vevők közötti kiegyensúlyozatlan kapcsolatok jelentősen károsítják a mezőgazdasági és az élelmiszeripari ágazatot. A V4 kamarák képviselői ezért tapasztalatokat cseréltek a „jelentős piaci erő” szabályozásának különböző nemzeti szintű formáival kapcsolatban, és kifejezték szándékukat, miszerint támogatnak egy átfogó uniós szabályozási keretet egy erős független hatósággal, amely felügyelné az üzleti kapcsolatokat és szankciót alkalmazna a szabályzat megsértése esetén.

A helyi termelők támogatásának egy másik módja a hazai termelés támogatása a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés promócióját célzó forrásokon keresztül. A résztvevők ezért tapasztalatokat cseréltek a hazai termelés promócióját célzó meglévő rendszerekkel, valamint új források végrehajtására vonatkozó tervekkel és szándékokkal kapcsolatban.

A visegrádi országok agrárkamaráinak képviselői megvitatták a COPA-COGECA európai nem kormányzati ernyőszervezet tagságának előnyeit is. Ez volt a témája korábbi megbeszéléseknek, ahol a résztvevők egyetértettek abban, hogy a közép- és kelet-európai tagállamok érdekei alulreprezentáltak a COPA-COGECA keretében, és ezen változtatni kell.


A találkozó résztvevői tanácskoztak a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek orosz importtilalmáról is. A kamarák véleménye szerint csaknem 11 hónappal az Orosz Föderáció kormányrendeletének hatályba lépése után itt az ideje a tárgyalások fokozásának, amelyek az Európai Unió és az Orosz Föderáció közötti kölcsönösen káros, nem vámjellegű kereskedelmi akadályok fokozatos mérsékléséhez, majd végleges megszüntetéséhez vezetnek.

Forrás: nak.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?