Fazekas Sándor hozzátette: tavaly a Kínába irányuló agrárkivitel megháromszorozódott, és elérte a 22 millió eurót. Példaként említette a magyar borexport növekedését, amely 10 ezer hektoliterre nőtt, így Kína a magyar borok negyedik legnagyobb felvevő piaca.
Szavai szerint a fórum igazolta, hogy a mezőgazdaság fontos területe Kína és a kelet-közép-európai országok együttműködésének; a régió országai - köztük Magyarország - Kína érdeklődésére számot tartó kiváló minőségű élelmiszer-kínálattal rendelkeznek. Így közös érdek, hogy a térségből minél több élelmiszer jusson el a kínai piacra - mondta a miniszter.
Fazekas Sándor felidézte, hogy több fontos, aktuális kérdés is szerepelt a napirenden, egyebek mellett szót ejtettek a promóciós lehetőségekről, a hatósági eljárásokról, valamint a kivitel bővítéséről. Mindehhez jó hátteret biztosított a 77. OMÉK, amelyre a tanácskozás résztvevői is kilátogattak, hogy megismerhessék a magyar élelmiszerkínálatot.
A fórumon Kínát Csü Tong-jü mezőgazdasági miniszterhelyettes képviselte, aki a sajtótájékoztatón elmondta: Kína számára a tanácskozás jó alkalmat adott a véleménycserére a térség országainak képviselőivel. Kiemelte, hogy Kínát és Magyarországot régóta tartó barátság köti össze. A két ország között ennek köszönhetően jó az együttműködés. Fazekas Sándor hozzátette: a mostani fórum eredményeiről és a további teendőkről Kína és a kelet-közép-európai országok képviselői 2016-ban Kínában folytatják a véleménycserét.
Forrás: MTI