Folyamatban van az agrárszakképzés magyar vidék igényeihez igazítása

Agro Napló
Miután lezárult az egyeztetés a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) most az általa fenntartott szakiskolákkal és helyi kamarákkal tárgyal a Tessedik Sámuel Agárszakképzési Koncepció "finomhangolásáról" annak érdekében, hogy az agrárszakképzés jobban igazodjék a magyar vidék igényeihez - mondta a FM agrárképzésért felelős helyettes államtitkára szerdán sajtótájékoztatón Sopronban, a szeptember 1-től a minisztérium fenntartásában működő Róth Gyula Erdészeti, Faipari Szakközépiskola és Kollégiumban.

Román István emlékeztetett: a kormány idén áprilisban fogadta el a koncepciót annak érdekében, hogy  az agrárképzésben megerősítsék a duális képzést és a tanulók gyakorlatias tudással kerüljenek a munkaerőpiacra.

Hozzátette: a tervek szerint a jövő tanévtől a technikusi képzésben szétválasztják a vadgazdálkodási és az erdészeti területeket, emellett tervezik, hogy az ágazatban ingyenes legyen egy második szakma megszerzése.

Elmondta azt is, hogy a minisztérium az általa fenntartott 64 intézményben az agrárszakképzés megerősítése érdekében, a koncepció keretében a jövő tanévtől tízről húszra emeli a hiányszakképesítések számát, s aki ezeket tanulja, tanulmányi eredménytől függően tíz és harmincezer forint közötti összeget kap ösztöndíjként. Példaként említette, hogy Győr-Moson-Sopron megyében az ösztöndíj program a dísznövény kertész, a gazda és a pék szakmákra terjed ki, ám ezek egyikét sem oktatják jelenleg a megyében.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a most zajló helyi egyeztetésekkel ágazati minisztériumként és intézményfenntartóként is úgy vélik, hogy sokat lehet tenni azért, hogy megerősödjön az agrárszakképzés, amely egyben a mezőgazdaság és az élelmiszeripar megerősödéséhez is hozzájárul, hiszen a piaci igényekhez igazítják a képzési palettát.

Hoczek László, a Róth Gyula Szakközépiskola igazgatója elmondta, hogy a koncepció keretében jövőre bevezetik a szakgimnáziumok rendszerét, amely azt jelenti, hogy a negyedik évfolyam egy érettségi vizsgával és egy szakképesítés megszerzésével zárul.

Hozzátette: az idén 130 éves intézményben jelenleg 516 diák tanul, a következő tanévtől 68 erdész és vadgazdálkodási technikust, 40 környezetvédelmi technikust és 17 faipari technikust vesznek fel az első évfolyamba.

A Róth Gyula Szakközépiskola korábban a Nyugat-magyarországi Egyetem fenntartásában volt.

Forrás: MTI

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?