©FAO/ Nemanja Knežević |
Az elmélet mellett azonban a gyakorlat is kiemelt szerepet kap a projektben. Így miután a módszer alapelveit már megismerték, az ezen a területen dolgozó állami szakemberek kipróbálhatják és el is mélyíthetik frissen szerzett tudásukat.
Erre Bosansko Grahovo és Livno településeken (mindkettő a dél-nyugati Livno kantonban található) lesz lehetőség. Az emberi, földrajzi, történelmi és gazdasági adottságok miatt ezen települések nagyon szoros kapcsolatban állnak a határ menti horvát területekkel. Ennek köszönhetően a projekt egyik várható hosszú távú hatásaként a határokon átnyúló bosnyák-horvát együttműködés is erősödik.
A 2017 év végére elkészülő helyi fejlesztési tervek már „az ott lakók bevonásával, alulról induló kezdeményesként jöhetnek létre,” mondta a FAO vidékfejlesztési szakértője, Ludvig Katalin. „A projekt további céljai közé tartozik az erőforrásokkal való fenntartható bánásmód, a mezőgazdaság versenyképességének javítása és a helyi gazdaság diverzifikálása.”
A remények szerint Bosansko Grahovo és Livno jó példája más települések érdeklődését is felkelti az adott közösség szintjén irányított helyi fejlesztés módszerei iránt.
Forrás: FAO