Fókuszban Győr-Moson-Sopron megye – 1. rész: demográfia, munkaerőpiac

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A tizenkilencedik rész fókuszában Győr-Moson-Sopron megye demográfiai helyzete és munkaerőpiaca áll.

Demográfiai helyzet

  • A megyét 2015-ben is természetes népességfogyás jellemezte, ezt azonban a pozitív vándorlási egyenleg egyensúlyozni tudta, így valamelyest nőtt a lélekszám. 2016. január 1-jén 455 ezren éltek a megyében, ami 0,6%-kal több az egy évvel korábbinál. A korszerkezet továbbra is öregedő tendenciát mutat, a száz gyermekkorúra jutó időskorúak száma 117-re nőtt. A 65 évesek és idősebbek alkották a lakosság 17%-át, a 15–64 évesek hányada 68%-ot tett ki.
  • 2016. I. félévben 1897 gyermek született és 2605 személy hunyt el a megyében, ami 4,1, illetve 5,8%-kal kevesebb az előző évinél. A természetes népességfogyás üteme lassult: a születések és a halálozások számának egyenlegéből eredően 708 fővel csökkent a népesség, ami tizedével alacsonyabb a tavalyinál. Országosan még a megyeinél is – 13 százalékponttal – kedvezőbben alakult a népmozgalmi folyamatok egyenlege.
  • Javult a házasságkötési kedv, az I. félévben 1054 – a tavalyinál 16%-kal több – pár kötötte össze életét hivatalos keretek között.

Munkaerőpiac

Gazdasági aktivitás

  • A Munkaerő-felmérés második negyedévi adatai alapján Győr-Moson-Sopron megye munkaerőpiaci helyzete továbbra is az egyik legkedvezőbb az országban. 2016. április-júniusban átlagosan 218,4 ezer gazdaságilag aktív 15–74 éves személy élt a megyében, ugyanannyi, mint az előző év azonos időszakában. Az aktivitási arány 62,1%-ot tett ki, ami a főváros és a megyék rangsorában Budapest után a második legmagasabb értéket képviselte.
  • A foglalkoztatottak száma 213,4 ezer, a munkanélkülieké 5,0 ezer fő volt, így a foglalkoztatottsági ráta 60,7%-ot, a munkanélküliségi 2,3%-ot tett ki. Utóbbi két mutató a második legnagyobb, illetve a legalacsonyabb értéket képviselte az országban.

Keresetek

  • 2016. I. félévben a legalább öt főt foglalkoztató megyei székhelyű szervezetek több mint 133 ezer főt foglalkoztattak, 4,0%-kal többet, mint az előző év azonos időszakában. A bővülés kizárólag a versenyszférában bekövetkezett létszámnövekedésnek köszönhető. Itt mintegy 103 ezer, a költségvetési szerveknél 27 ezer főt alkalmaztak.
  • Négy szolgáltatási terület kivételével minden nemzetgazdasági ágban nőtt a létszám. Az iparban mintegy kétezer fővel dolgoztak többen, mint tavaly ilyenkor. Alágazatai közül a termelés növekedésével párhuzamosan a gumi-, műanyag- és építőanyagiparban, valamint a kohászat, fémfeldolgozásban következett be jelentős létszámbővülés, de a gép-, gépi berendezés gyártása kivételével minden más területét is pozitív változás jellemezte.
  • A további három, legalább 10 ezer főt foglalkoztató gazdasági ágban (kereskedelem, oktatás, egészségügyi szolgáltatás) az átlagosnál nagyobb volt a létszámbővülés, melyet az egészségügyi szolgáltatásban a közfoglalkoztatás is befolyásolt.
  • A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 272 ezer forintot tett ki, ami 5,4%-kal magasabb az előző év azonos időszakánál. A fizetések kisebb mértékben emelkedtek az átlagosnál, azonban egyedül a fővárosban voltak nagyobbak a megyeinél. A munkavállalók keresetükön felül 13 ezer forintos juttatásban részesültek.

Nyilvántartott álláskeresők

  • 2016. június végén a Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján 3651 álláskeresőt tartottak nyilván a megyében, ötödével kevesebbet, mint egy évvel korábban. Területi összehasonlításban számuk itt volt a legkisebb. A nyilvántartott álláskeresők a munkavállalási korú népességhez viszonyított aránya szintén itt volt a legkedvezőbb (1,2%) az országban.
  • A munkanélküliek közül 240 fő pályakezdő, 421 személy 25 év alatti volt, számuk egy év alatt az átlagosnál nagyobb mértékben csökkent.
  • Az álláskeresők 27%-a legfeljebb általános iskolai, 61%-a középfokú, s 12%-a felsőfokú végzettséggel rendelkezett.
  • Június végén a megyében a bejelentett üres álláshelyek száma először haladta meg az álláskeresőkét. Összesen 3762 betöltetlen álláshelyet kínáltak a munkáltatók, másfélszer többet, mint egy évvel korábban. Ennek eredményeként az elhelyezkedési esélyek tovább javultak.

Forrás: KSH

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?