Fotó: ©FAO/Sergey Kozmin |
A nemzetközi szimpózium, mely a fenntartható élelmiszerellátó rendszerekkel az egészséges étrendért és megfelelőbb táplálkozásért címet viseli, országonként vizsgálja meg a problémákat és a sikeres példákat a hatékony módszerek beazonosítása érdekében.
„Egy ország sem kivétel” mondta a FAO főigazgatója José Graziano da Silva utalva a tényre, hogy három emberből egy valamilyen táplálkozásból eredő problémával kénytelen együtt élni (alultápláltság vagy túlsúly).
„A táplálkozás közügy, egy állami feladat,” jelentette ki, majd hozzátette: „támogatni kell a fogyasztókat az egészséges étrend választásában” szociális intézkedések, felvilágosítás és a termékek pontos és megfelelő feliratozása révén.”
A kormányok feladata a mezőgazdaság sokszínűségének és a termények betakarítást követő jobb kezelésének támogatása, segíteni a rászoruló termelőket a piachoz jutáshoz és az élelmiszerbiztonság garantálása, mondta.
A WHO táplálkozásért felelős igazazgatója Francesco Branca kijelentette: „A táplálkozás minden országban kihívást jelent. Legyen szó alulnövekedésről, vérszegénységről vagy túlsúlyról – minden ország érintett. A fenntartható fejlődési célokkal elköteleztük magunkat ezek felszámolására 2030-ig.”
Komplex kihívások
Jelenleg közel 800 millió ember éhezik a világon. A nem megfelelő étrend azonban más problémákat is okozhat, mikrotápanyag-hiány, túlsúly, elhízás, melyek egészségügyi következménye a szegénységből való kitörést gátolja.
Több mint két milliárd ember szenved a mikrotápanyag-hiánytól világszerte és becslések szerint 150 millió 5 év alatti gyermeknél léptek föl növekedési zavarok a nem kielégítő táplálkozás miatt. Mindeközben 1,9 milliárd ember túlsúlyos, közülük 600 millió kórosan elhízott.
A táplálkozás egy igen összetett téma, egy országon, de akár egy közösségen belül is előfordulhat egyszerre az éhezés, mikrotápanyag-hiány és az elhízás.
Nemzetközi elköteleződés
Idén áprilisban az ENSZ elindította a táplálkozás nemzetközi évtizedét, hogy összefogja az érintett csoportokat, szervezeteket a 2014-ben, a második nemzetközi táplálkozási konferencián (ICN2) megfogalmazott célok, továbbá a fenntartható fejlődési célok megvalósításáért.