Fókuszban Tolna megye – 1. rész: demográfia, munkaerőpiac

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A negyvenhatodik rész fókuszában Tolna megye demográfiai helyzete és munkaerőpiaca áll.

Demográfia

  • Az előzetes adatok szerint az év első hat hónapjában – az országosan mért 1,8%-os csökkenéssel ellentétben – 2,1%-kal több, összesen 960 gyermek született 2015. azonos időszakához képest. A halálozások száma – az országosnál nagyobb mértékben – 12%-kal csökkent, idén január–júniusban 1500-an haltak meg a megyében. A természetes fogyás így összességében számottevően mérséklődött.
  • A házasságkötések száma – az országoshoz hasonlóan – csaknem ötödével (19%-kal) emelkedett, az első félévben 483 házasságot kötöttek Tolnában.

Munkaerőpiac

Gazdasági aktivitás

  • A KSH munkaerő-felmérése szerint Tolnában 2016. II. negyedévben a 15–74 éves népesség 55%-a, mintegy 95 ezer fő volt gazdaságilag aktív, 8,1%-kal kevesebb, mint 2015 azonos időszakában. Közülük a foglalkoztatottak 91 ezer fős létszáma 5,5%-kal, a munkanélküliek 3900 fős állománya 44%-kal csökkent ez egy évvel korábbihoz képest.
  • A megyei 52,7%-os foglalkoztatási ráta 2,4 százalékponttal elmaradt a 2015. II. negyedévitől és a somogyi mutatóval megegyezően kedvezőtlenebb volt mind a baranyai, mind az országos foglalkoztatási rátánál. A 4,2%-os munkanélküliségi ráta viszont az országosnál és a másik két dél-dunántúli megye arányszámánál is kedvezőbb, az előző év azonos időszakinál pedig 2,7 százalékponttal alacsonyabb volt.

Keresetek

  • Az intézményi munkaügyi statisztika szerint a megyei székhelyű, legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél átlagosan 49 300 fő állt alkalmazásban, az előző év I. félévéhez képest a létszám 2,1%-kal nőtt.
  • A közszférában alkalmazásban állók 17 100 fős száma 0,7%-kal mérséklődött, a versenyszférában nyilvántartott 30 700 fős állományé viszont 3,7%-kal bővült 2015 azonos időszakához képest.
  • A Tolna megyei átlagos havi bruttó munkajövedelem összege 243 200 forint volt, az előző év azonos időszakinál 5,5%-kal több. A havi kereseten felüli egyéb pénzbeli, illetve természetbeni juttatások a munkajövedelem 4,5%-át tették ki.
  • Az I. félévben a megyében foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 25 900, a havi nettó átlagkeresete 17 200, az átlagos havi munkajövedelme pedig 28 100 forinttal elmaradt az országos átlagtól.

Nyilvántartott álláskeresők

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint a június végi zárónapon az egy évvel korábbinál 18%-kal kevesebb, 7220 álláskeresőt tartottak nyilván a megye munkaügyi kirendeltségein. Az álláskeresők 31%-a legalább egy éve szerepelt a regiszterben.
  • A megyében regisztrált álláskeresők 13%-a pályakezdő, 17%-a 25 éven aluli fiatal volt. Előbbiek létszáma 27, utóbbiaké 24%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
  • Idén június végén a munkaügyi központok 910 betöltetlen álláshelyet regisztráltak, számuk megkétszereződött az egy évvel korábbihoz képest. Egy üres álláshelyre 8 álláskereső jutott, míg 2015. júniusában 22.
  • Az álláskeresőket ellátó rendszerben álláskeresési járadékot az egy évvel korábbinál 29%-kal, nyugdíj előtti álláskeresési segélyt pedig 30%-kal többen kaptak. A szociális ellátásban részesülők száma ugyanakkor 24%-kal csökkent a vizsgált időszakban.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?