Hozzátette: az intelligens adatelemzés hatékonyabb élelmiszerlánc-felügyeletet tesz lehetővé, az Intellel a hivatalhoz beérkező számos adatból, sokrétű információból adatbányászattal szűrik ki a jogsértéseket.
Ismertetése szerint az új fejlesztéssel egy-egy járvány esetén is hatékonyabban, gyorsabban tud fellépni a hivatal, ahol több elektronikus eljárás kezdeményezhető. A kockázatok megelőzése, kezelése érdekében átfogó, költséghatékony kockázatelemzési rendszert alakítanak ki. A rendszer kialakítása során a meglévő rendszereket is korszerűsítik, továbbfejlesztik - ismertette.
Zarka Péter osztályvezető elmondta, hogy a tavaly indult projekthez a hivatal 3,8 milliárd forint uniós támogatást nyert, a konzorciumi partnere a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség. A komplex rendszer fejlesztése és tesztelése folyamatosan zajlik, várhatóan 2018 novemberben fejeződik be, egyes részeit már hamarabb használni fogják. Egyebek között bővítik az eszközparkot, annak érdekében, hogy az információkat hatékonyabban tudják feldolgozni, kockázati elemzési rendszert alakítanak ki, javítják a láncszintű elemezhetőséget, és az ügyféloldali folyamatokat elektronizálják. Az újdonságok között említette a keresztellenőrzéseket. Például az ekáer-ben rendelkezésre állnak adatok a termeléshez használt alapanyagok mennyiségéről, az ebből előállított késztermék mennyisége alapján lehet következtetni, hogy felhasználtak-e illegális alapanyagot.Az Intellel a hatóság képes lesz nyomon követni az állatokat az egyes állattartó telepeken, vagy azok között, ahogy az állati eredetű melléktermékeket és a járványügyi intézkedéseket is - sorolta.