A fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságalapításának előmozdítása, továbbá a vidéki térségek népességmegtartó képességének és a mezőgazdasági termelő tevékenység versenyképességének növelése érdekében kiírt pályázati felhívás keretében 2017. augusztus 31-ig, a második értékelési határszakasz lezárásáig van lehetőség új pályázatok benyújtására. A második etap a korábbinál szélesebb kör számára ad lehetőséget a pályázásra, hiszen már azok is benyújthatnak támogatási kérelmet, akik 2017-ben először adtak be egységes kérelmet.
Változatlanul azok a gazdálkodók/gazdasági társaságok pályázhatnak a 40 000 eurónak megfelelő forintösszegre, akik/amelyek legalább 6000 euró STÉ, de nem több mint 25 000 euró STÉ érték közötti gazdasági méret közöttiek. Az STÉ érték kiszámításához ad segítséget a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján közzétett kalkulátor amely az alábbi linken érhető el.
A teljes pályázati felhívás és a kapcsolódó mellékeltek az alábbi linken érhetők el.
Plusz pont jár a szaktanácsadásért
„A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás” című (VP2-6.1.1-16 kódszámú) felhívás értelmében plusz pontot kaphat az a pályázó, aki a működési időszakra szaktanácsadót szerződtet.
Az alábbi lehetőségek közül lehet választani:
Választható lehetőség |
Adható pontszám |
Jelenleg is együttműködöm névjegyzékben szereplő szaktanácsadóval, az együttműködést a működtetési időszak végéig fenn kívánom tartani, a szaktanácsadóval kötött szerződést csatolom. |
2 |
Vállalom, hogy a működtetési időszak első évének végéig szerződést kötök a mezőgazdasági termelő tevékenységemmel kapcsolatos szakterület(ek)en tevékenykedő szaktanácsadóval és ezt a működtetési időszak végéig fenntartom. |
2 |
Nem kívánok szaktanácsadóval együttműködni. |
0 |
Figyelem! Az AKG és ÖKO pályázatoktól eltérően ezen felhívás keretében nem adható plusz pont azon pályázó számára, aki névjegyzéki szaktanácsadó is egyben, vagyis önmagának nem adhat szaktanácsadást.
A plusz pontszám a 73/2015. (XI.6.) FM rendeletben meghatározott névjegyzékben szereplő szaktanácsadóval kötött szerződések után jár. A pályázat benyújtásakor az üzleti tervben szükséges megadni, hogy milyen szakterület(ek) kapcsán működik együtt (vagy vállalja az együttműködést) szaktanácsadóval. A szakterületeket a rendelet 1. melléklete tartalmazza, melyek az alábbiak:
1. Elsődleges mezőgazdasági termelés
1.1. Szántóföldi növénytermesztés
1.2. Állattenyésztés
1.3. Kertészet (zöldség-, gyümölcs-, szőlő-, dísznövény-, gyógynövény- és faiskolai termesztés)
2. Élelmiszer-előállítás, -feldolgozás
3. Erdőgazdálkodás
4. Vadgazdálkodás
5. Környezet- és természetvédelem
6. Növényvédelem
7. Állategészségügy
8. Földügyek
9. Vidékfejlesztés
10. Farmmenedzsment, ökonómia
Amennyiben már rendelkezik szaktanácsadóval kötött szerződéssel, azt a pályázat beadásakor csatolni szükséges a dokumentációhoz.
Abban az esetben, amennyiben még nem kötött szaktanácsadóval szerződést, de vállalná azt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján az alábbi linken keresztül kereshet szakterületre, megyére, vagy, ha már ajánlottak Önnek valakit, megnézheti, hogy az említett szakember rendelkezik-e azzal a szakterülettel, amelyre szerződést kötne.
A NAK által nyilvántartott aktív szaktanácsadók listája itt elérhető.