Egyre kevesebben foglalkoznak zellergumó termesztéssel az országban. A szabadföldi zöldségnövény vetésterülete folyamatosan csökken, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a zellergyökér termése 44 százalékkal 6,32 ezer tonnára csökkent 2016-ban az egy esztendővel korábbihoz képest.
A zeller nem tartozik a legkedveltebb zöldségek közé, a népszerűsége a fogyasztók körében is csökken – a magyarok évente 0,5-0,8 kilogrammot fogyasztanak a terményből –, a visszaeső hazai termelést ugyanakkor még így is importtal kell kiegészíteni.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint a külföldről származó zöldség a hazai kínálat mintegy 25-30 százalékát teszi ki. Elsősorban Hollandiából vásárolunk zellert, a behozatal az elmúlt évben 20 százalékkal 2,23 ezer tonnára csökkent. Értékben még ennél is jelentősebb volt a visszaesés, az importtermény összértéke 21 százalékkal 368 millió forintra csökkent az elmúlt évben. A kivitel ugyanakkor nőtt, mintegy 12 százalékkal több zellergumót exportáltak a hazai termelők.
Az idén emelkedésnek indultak az árak, a budapesti nagybani piacon a belföldi kilogrammos kiszerelésű gumós zeller ára az év első 15 hetében átlagosan 16 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A darabos kiszerelésű zöldség ennél jóval nagyobb mértékben, 50 százalékkal drágult, 165 forintos darabáron volt jelen a nagybani kínálatában. Míg itthon elsősorban zellergumót termesztenek a gazdálkodók, Nyugat-Európa országaiban a szárzeller a népszerűbb. Magyarországra tavaly mindössze 489 tonna szárzeller került, ami 38 százalékos csökkenésnek felel meg.
Míg a zellerből egyre kevesebbet fogyasztunk, addig a cékla népszerűsége fokozatosan emelkedik. Mindez elsősorban annak tudható be, hogy a hagyományosan téli savanyúságként fogyasztott zöldség táplálkozásban betöltött szerepe alaposan megváltozott az utóbbi években. Itthon a céklát a legtöbben feldolgozott formában vásárolják. Ma már salátakeverékekben, szendvicsekben is használják, valamint céklalé, céklachips is bővíti az egészséges élelmiszerek választékát. A kínálatban a vörös mellett megjelentek a sárga és fehér gumójú fajták is. Bár a fogyasztás nő, az itthon megtermelt cékla mennyisége nem túl nagy, így importra szorulunk ebből a terményből is. Cékla elsősorban Németországból érkezik hazánkba, a behozatal tavaly 14 százalékkal 7,4 ezer tonnára nőtt.