A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdasági- és Élelmiszertudományi Karának jogelődjét, a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézetet 1818. november 10-én nyitották meg.
Nagy István - az intézmény egykori hallgatója, oktatója - ünnepi beszédében hangoztatta, hogy az alapítók, Wittmann Antal és Albert Kázmér korábbi felismerését ma is meg kell fogadnunk. Szavai szerint ahogy az intézménynek helyet adó vár megújul 1,3 milliárd forintból a nemzeti kastély és várprogram keretében, úgy az óvári gazdászok közösségének is meg kell újulnia.
Ehhez stabil alapok állnak rendelkezésre, a feladat pedig az, hogy a közösség szorgalmazza a magyar és az európai mezőgazdaság megújulását, hogy a 21. század kihívásainak meg tudjunk felelni. Hite szerint ez a közösség képes erre.
A miniszter kiemelte, a versenyképesség javítása érdekében hazánk kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a fiatal és megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező termelők fejleszteni tudják a vállalkozásaikat. Ezt a célt pedig a magas szakmai színvonalú felsőoktatási intézményeink nélkül nem tudjuk elérni - hangsúlyozta Nagy István. A nemzet jövője az iskolákban dől el, és ezt ma különösen komolyan kell venni - tette hozzá a miniszter
Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora arról beszélt, hogy miközben "kopogtat az ajtónkon a negyedik ipari forradalom, méltatlanul keveset beszélünk a mezőgazdaság forradalmáról. Pedig szembe kell néznünk a klímaváltozással és a vele járó kihívásokkal. Ezek mind az emberiség jövőjét fogják meghatározni - hívta fel a figyelmet.
Árvay István, (Fidesz-KDNP) Mosonmagyaróvár polgármestere arról beszélt, hogy az ország egykori elsőszámú agrár- felsőoktatási intézménye mindig is fontos szerepet töltött be város életében, jelenleg az egyetem és város kapcsolata minden korábbinál szorosabb.
Sinóros-Szabó Laura, az Emberi Erőforrások Minisztériuma főosztályvezetője azt emelte ki beszédében, hogy az agrárium versenyképességének növelése és fejlesztése kívánatos, mert az élelmiszerellátásért verseny folyik a világban. Ebben pedig csak azok az országok lehetnek a nyertesek, ahol a gazdálkodók és a vállalkozók együttműködése lehetőséget teremt a verseny- és életképes élelmiszertermelésre - mondta.
A gálán részt vettek az alapítók, Wittmann Antal és Albert Kázmér leszármazottai. Megjelentek a szaktárca politikusai, Bitay Márton Örs és Feldman Zsolt államtitkár, valamint két egykori földművelésügyi miniszter, Nagy Frigyes és Gergátz Elemér, továbbá a társegyetemek vezetői.
A várfejlesztés részletei
Virág Zsolt, a Nemzeti kastélyprogram és a Nemzeti várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos a turisztikai fejlesztés alapkőletételekor elmondta, hogy a mosonmagyaróvári vár az egyetlen várépület Magyarországon, ahol felsőoktatás folyik.
A megújítás keretében a földszinten interaktív vártörténeti, intézménytörténeti, valamint élelmiszeripari és mezőgazdaság-történeti kiállítást rendeznek be. Kialakítanak a várudvaron egy közösségi teret, ahol kulturális rendezvényeket tartanak, lesz konferenciaterem és ajándékbolt. Mindezek mellett részben felújítják a homlokzatot, infópontot és múzeumpedagógiai foglalkoztató teret alakítanak ki.
Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora az MTI tudósítása szerint a fejlesztéssel azt a védelmi funkciót, amit a vár a középkorban betöltött, most újraértelmezik, s egyfajta szellemi védelem helyévé teszik az épületet.