2024. november 22. péntek Cecília

Idén 45 hibridet tettek próbára, kimagasló termésátlagokkal

Agro Napló
Véget ért az idei kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet, amely kiváló eredményeket hozott. Az ország 11 idén 45 hibridfajta szerepelt a kínálatban, a vizsgálatukat pedig négy éréscsoportban végezték el. A kukorica és a búza után pedig várhatóan a repcét is hasonló módon és módszerrel vizsgálják majd.

Ebből „táplálkozunk”, ez alapján választunk – mondta Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség és Terméktanács (VSZT) által létrehozott Fajtainnovációs Tanács 2018. november 27-i ülésén, jellemezve így a kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet jelentőségét. A tanácskozáson egyúttal – a hagyományoknak megfelelően – elvégezték az idei kukoricakísérlet visszakódolását, azaz minden érintett megtudhatta, hogy az általa nevezett kukoricafajta milyen eredményt ért el.

A GOSZ és a VSZT 2007-ben kezdte el a búza mellett a kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket is. A két szervezet közös célja, hogy az objektív eredmények birtokában a gazdák kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes fajták közül választhassák ki a számukra legmegfelelőbbet. A kezdeményezéshez – anyagi és szakmai támogatást nyújtva – 2018. július 31-én csatlakozott Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is.

Az általános tapasztalatok ismertetés előtt Takács Géza, a VSZT elnöke megjegyezte, a kísérletben saját nemesített fajtájukkal részt vevő gazdálkodók minden évben izgalommal várják az eredményhirdetést, ami szerinte egyúttal kiváló visszaigazolás a tevékenység hasznosságáról. Hozzátette, a közös munka híre eljutott a határon túlra is, külföldről van érdeklődés a magyar módszer iránt.

Már a konkrétabb tapasztalatokat ismertette Joszt-Takács Nóra, a NÉBIH referense. Mint mondta, a kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet az ország 11 pontján zajlott és idén 45 hibridfajta szerepelt a kínálatban – amit hét fajtatulajdonos ajánlott fel –, a vizsgálatukat pedig négy éréscsoportban végezték el. Hozzátette, az idei hektikus időjárás nagyban befolyásolta az eredményeket, különösen Vas és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben vetette vissza a termésmennyiséget. A szakember kiemelte, míg a kukorica idei országos termésátlaga 8,29 tonna/hektár, addig a kísérleti helyszíneken az átlag 12,69 tonna/hektár volt, illetve az adott megyei termésátlagok is kisebbek voltak az adott megyei kísérleti ponton mért termésátlaghoz képest.

A kísérlet részletes eredményeit hamarosan közzéteszi a VSZT saját honlapján, ami onnan letölthető lesz, egyúttal ezt a NAKlap következő számában is megtalálhatják majd a gazdálkodók. Az ünnepélyes eredményhirdetést a GOSZ tartja meg majd a 2019. januári Agromashexpo keretében. Az eredmények birtokában pedig a GOSZ, a VSZT és a NAK ajánlati fajtajegyzéket állít össze a kukoricatermesztők számára.

A szervezők tájékoztatása szerint a búza és a kukorica után harmadik növényfajként várhatóan a repcét is bevonják a posztregisztrációs fajtakísérletbe.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?