Szépen nőtt a kibocsátás, de a jövedelmezőség alig látható

Agro Napló
A mezőgazdasági termelés volumene 3,1 százalékkal nőtt 2018-ban a tavalyi 5,2 százalékos visszaesés után. Emelkedik a GDP-hez való hozzájárulás mértéke is a 2017. évi 8,1 százalékos visszaesés után. Ugyanakkor a munkaerő-felhasználás idén 3,9 százalékkal visszaesett a tavalyihoz képest.

A mezőgazdasági termelés volumene 3,1 százalékkal nőtt 2018-ban a tavalyi 5,2 százalékos visszaesés után. A növénytermesztés kibocsátása 1,8 százalékkal, az állattenyésztésé 5,7 százalékkal haladta meg az előző évit, amikor 7,1 százalékos, illetve 3,4 százalékos csökkenést regisztrált a statisztika - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A mezőgazdasági termékek éves átlagos áremelkedését 1,4 százalékosra tette első becslésében a KSH, így a termelés értéke folyó alapáron 4,5 százalékkal, 2710,8 milliárd forintra nőtt a szolgáltatásokkal és a másodlagos tevékenységekkel együtt számolva.

A mezőgazdaság folyó termelő felhasználás volumene 1,8, árindexe 4,1 százalékkal nőtt 2017-hez képest. Az első adatok alapján a ráfordítások közül jelentősen nagyobb lett a takarmány volumene, miközben a többi ráfordítás növekedése 2,0 százalékon belül maradt.

A mezőgazdaságnak a bruttó hazai termék (GDP) számításához hozzáadott érték alapon számolt idei egész éves teljesítményét előző évi áron számolva 4,8 százalékkal többre becsüli a KSH a múlt évinél, ami lényegesen jobb az idei első háromnegyedévi GDP jelentésben közölt 2,4 százalékosnál a tavalyi 8,1 százalékos visszaesés után. Folyó áron számolva folyó áron 2,4 százalékkal nőtt a teljesítmény. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 3,9 százalékkal visszaesett.

A termelési tényezők jövedelme 2,3, a vállalkozói jövedelem 0,9 százalékkal növekedett. A termelési tényezők munkaerő-egységre jutó reáljövedelme („A” mutató) 2,7 százalékkal emelkedett.

A gabonafélék kibocsátása összességében 5,0 százalékkal nőtt, a tavalyi 15,5 százalékos zuhanás után. A kukorica termése jelentősen emelkedett, a búzáé a tavalyi szinten maradt. A takarmánynövények kibocsátása 2,6, a gyümölcsféléké 10,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a burgonyáé változatlan maradt. A kertészeti termékek termelése 3,0 százalékkal csökkent - a paradicsom termelésének növekedése csak mérsékelni tudta a visszaesést.

Az élő állatok tenyésztésében 8,1 százalékos volt a termelési volumen növekedése, az állati termékekből 0,6 százalékkal volt nagyobb a kibocsátás volumene. Az összes megfigyelt állatfaj kibocsátása növekedett, a legnagyobb mértékben a baromfié. Az állati termékek közül a tej kibocsátása kismértékben emelkedett, a tojásé lényegében változatlan maradt.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?