Feldman Zsolt – az AM tájékoztatása szerint - a termelői integráció és a szerződéskötés fontosságáról, az állami ösztönző és kényszerítő eszközök lehetőségéről is a tanácskozás résztvevőit üdvözölve. Emlékeztetett: Magyarországon 2018-ban több tízezer gazdálkodó 184 ezer hektáron 2,444 millió tonna zöldség-gyümölcsöt termelt. Jelenleg 65 zöldség-gyümölcs termelői szervezet működik az országban. Így a termelői szervezettség aránya mindössze 16-18 százalék. A minisztérium ezért a szervezettséget a piacszabályozás eszközeivel is szeretné segíteni a termelőket értékesítési tevékenységükben.
A kiszámíthatóságot, a biztonságot erősíti az az ez évi rendelkezés, amely az ipari alma- és meggy felvásárlók számára kötelezővé teszi az írásbeli szerződéskötést a termelőkkel. A szerződésnek rögzítenie kell a beszállított termékekért fizetendő árat is vagy egy olyan árképletet, amely alapján a felvásárlási ár a termelő számára is előrelátható módon kalkulálható a szezonban. Ezeket a szerződéseket meggy esetében legkésőbb május 15-ig, alma esetében legkésőbb augusztus 1-ig kell megkötni. Fontos, hogy ezek a kötelező szerződések a feldolgozásra szánt gyümölcsök értékesítésében résztvevő minden szereplőre, azaz a közvetítő kereskedelemre is vonatkoznak.
Minden szabályozásnál, vagy szankciónál többet ér ugyanakkor, ha a termelők és felvásárlók képesek érdemi, egymás érdekeit is figyelembe vevő, hosszabb távú üzleti kapcsolatot fenntartani. Ez viszi ugyanis leginkább előre a gazdaságot és ez jelenti minden piaci szereplő számára a piacon való maradás legnagyobb garanciáját – hívta fel a figyelmet az államtitkár.