Az ülésen a szakminiszterek egyetértettek abban – az Agrárminisztérium (AM) közlése szerint –, hogy csak az EU hatékony szerepvállalásával állítható meg az erdőterületek globális szintű csökkenése.
Az Európai Bizottság által meghirdetett Zöld Megállapodásban is kiemelt szerepet szánnak az erdősítésnek, mint a klímaváltozás elleni küzdelem egyik legfontosabb eszközének. A 2020-ban bemutatandó új uniós erdészeti stratégia is kiemelten foglalkozik majd a harmadik országokban az erdőterület csökkenését kiváltó egyik legfontosabb tényezővel, a túlzott mezőgazdasági célú földhasználat egyre szélesebb körű terjedésével, ami mögött az élelmiszerek iránti növekvő globális igény áll.
Nagy István reményét fejezte ki a tekintetben, hogy a stratégia kidolgozása során előnyt élvez majd az erdőket, az erdőgazdálkodást érintő politikák közti koherencia biztosítása. E nélkül ugyanis nem lehetséges az unión kívüli országokban zajló erdőirtások hatékony mérséklése, valamint az erdőterület növelése – mondta a magyar szaktárca vezetője.
A magyar miniszter kiemelte az ülésen, hogy Magyarország élen jár az erdősítésben. Hazánk az elmúlt 50 évben közel megduplázta az erdőterületeinek nagyságát, miközben a mezőgazdasági hozamok, a mezőgazdasági ágazat termelése is jelentős mértékben emelkedett - hangsúlyozta a tárcavezető.
„Saját példánkkal tudjuk igazolni – mondta Nagy István –, hogy az élelmiszer-termelés növelése, az élelmiszer-ellátás biztonságának javítása összefér az erdőterület folyamatos növelésével. Hozzátette: Magyarország kész hozzájárulni a közös erőfeszítésekhez a hazai tapasztalatok megosztásával.