A tárcavezető aláhúzta – idézi a minisztert az Agrárminisztérium ismertetése -, hogy Magyarország készen áll a még szorosabb együttműködésre a járvány ellátási hatásaiban érintett államokkal.
Kiemelt: a járvány megmutatta, hogy a néha igaztalanul támadott mezőgazdaságnak fontos szerepe van az államok gazdasági struktúrájában.
A miniszter fontosnak tartja, hogy itthon és világszerte is még jobban ismerjék el a mezőgazdaságban dolgozó emberek teljesítményét, amely hozzájárult az élelmiszerlánc létfontosságú stabilitásához is. Nagy István felhívta a figyelmet az agrárium gyakran elfeledett hétköznapi hőseire: a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban az emberek ellátásán fáradozó szereplők helytállásukkal biztosítják krízishelyzetben az élelmet, ezért megbecsülést érdemelnek.
A vészhelyzet hónapjai során a magyar termelők és az élelmiszeripar dolgozói a járvány legnehezebb pillanataiban is megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerrel látták el a teljes lakosságot.
„Nem felejthetjük el azt a kiváló munkát, amelyet hibátlanul végeztek el” – mutatott rá tárcavezető. Hozzáfűzte: szerinte emellett külön köszönet illeti őket azért, hogy gyakran olyan pluszfeladatokat is magukra vállaltak, mint amilyen az élelmiszerek házhozszállítása – ezzel a koronavírus terjedésének fékezésében is komoly szerepet töltöttek be.
Az ágazat szereplőinek rendkívüli teljesítményét azzal lehet leginkább meghálálni, ha a koronavírus-járvány lecsengő szakaszában és azon túl is a magyar termelő termékét, a helyi portékát választják a magyar vásárlók.
Ezzel nemcsak a termelőket segítik, hanem támogatják a magyar gazdaság visszaerősödésé is. Hazánk elkötelezett a jó minőségű, egészséges, GMO-mentes élelmiszerek biztosítása iránt, ezzel is támogatva a helyi gazdákat, termelői láncokat.
Az agrárminiszter levelében hangsúlyozta: az együttműködés a mostani időszakban kiemelten fontos mind a szomszédos országokkal, mind a magyar élelmiszereket vásárló távolabbi partnerekkel.
A magyar agrárium felívelő szakaszában következett be a koronavírus-járvány. Az agrárexport 2019-ben ugyanis 8.2 százalékkal emelkedett, az árukivitel pedig elérte a 9.4 milliárd eurós rekordot, ami 3.1 milliárd euró külkereskedelmi többletet eredményezett - emelte ki a tárcavezető.