Az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára felszólalásában megemlítette: az elmúlt időszakban hazánk több esetben is örömmel tett eleget a román fél tudástranszfert igénylő kéréseinek. Az akvakultúra területén Magyarország támogatja a további közös együttműködést romániai intézményekkel és vállalkozásokkal. Ezért különösen az édesvízi akvakultúra és halgazdálkodás fejlesztése, új projektek kialakítása, valamint kutatás, tudástranszfer és tudáscsere tekintetében készek vagyunk felajánlani az Agrárminisztérium és háttérintézményeinek közreműködését.
Farkas Sándor megköszönte a román fél határon átterjedő szennyezésekkel kapcsolatos tájékoztatását és kérte ennek a gyakorlatnak a fenntartását. „A Szamos nehézfém szennyezése végső soron Románia természeti értékét, a Duna-delta élővilágát is veszélyezteti, ezért közös érdekünk ennek megszüntetése” – mondta.
Az államtitkár hangsúlyozta: a Román-Magyar Környezetvédelmi Vegyes Bizottság összehívásának fontosságát. Mint kifejtette, ennek a bizottságnak a keretében zajló tárgyalások teszik lehetővé a legjobb gyakorlatok megosztását, valamint az utóbbi években felmerült környezetvédelmi kérdések megvitatását.
Magyarország üdvözli Románia aktív bekapcsolódását a V4-es partnerségbe. 2018-ban a magyar V4-es elnökség agrár- és környezetvédelmi miniszteri találkozóinak meghívottja és aktív résztvevője volt Románia, a mezőgazdasági és környezetügyi eseményeken számítunk a román részvételre ez év júliusában induló elnökségi programokon – közölte Farkas Sándor.
A magyar politikus említést tett a nagy sikerrel zárult 2018-as Fegyver-Horgászat-Vadászat (FeHoVa) kiállításról, amelyen Románia díszvendégként vett részt. Egyúttal jelezte, hogy az idén őszre tervezett Vadászati és Természeti Világkiállításon Magyarország számít a nagy vadászati hagyományokkal rendelkező román részvételre – tartalmazza az AM közleménye.