Talajbiológiai eredmények és lehetőségek a mezőgazdaságban

Agro Napló
A Valor I2B Központ által szervezett konferencia célja az volt, hogy a „Green Deal” célkitűzéseinek megvalósulását elősegítse a talajegészség biológiai módszerekkel történő helyreállítása érdekében, a legújabb kutatási eredmények a gyakorlatba történő átültetésének ösztönzésével.

A konferencia bevezető előadását Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára tartotta, bemutatva a magyar agrárstratégiában a talajmelioráció fontosságát, a talajbiológia jelentőségét.

Dr. Bíró Borbála professzorasszony, az MMT Talajbiológiai Szakosztály elnöke beszámolt a Horizon Europe „Egészséges Talaj és Élelmiszer” misszió céljairól,s ehhez kapcsolódóan az alapkutatás eredményeinek gyakorlati hasznosíthatóságáról.

A talaj ökoszisztéma kulcsfontosságú tagjait, az arbuszkuláris mikorrhiza gombákat mutatta be Dr. Posta Katalin, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) intézetigazgatója. 

Dr. Márialigeti Károly professzor feltette előadásában a kérdést: „Quo Vadis, Duna-Tisza közi homokhátság?” 

A mikorrhizagombák jelentőségét a talajegészség megóvásában és a növényi stressztolerancia alakulásában az Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani Intézet tudományos munkatársa Dr. Takács Tünde is ismertette.

Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem docense a talajdegradációs folyamatokról és a talaj javíthatóságának lehetőségeiről tartott előadást.

A délelőtti előadásokat kerekasztalbeszélgetés zárta. A talajbaktériumok használata a gyakorlatban, validálás, kutatás, ösztönzési rendszerek kerültek véleményütköztetésre, megvitatásra. A részvevők ismert szakemberek voltak: Dr. Juhász Anikó, az Agrárminisztérium Agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Baktériumgyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ügyvezetője, Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese, Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke. 

A délutáni előadások nemzetközi kitekintést nyújtottak. A fenntartható mezőgazdaság lehetőségeként megtárgyaltuk a szimbionta növények perspektíváit. Olyan neves nemzetközileg elismert szakembereket szólaltattunk meg, mint Dr. Balog Adalbert biológus, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem prorektora,

 

Dr. Vértes Ákos, a George Washington Egyetem professzora,

 

és Dr. Baranyi Lajos biológus, biotechnológus, cégvezető.

 

Záróelőadásában Gulyás Tibor innovációért felelős helyettes államtitkár bemutatta az innovációs lehetőségek támogatásának rendszerét, s értékelte a konferencián elhangzottakat.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A magyar termőföld jó állapotban van

A magyar termőföld jó állapotban van

Magyarországon a talaj, a termőföld jó állapotban van nemzetközi összehasonlításban – hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékf...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 25. 09:01