A permetezési munkák tervezése

Agro Napló
Petró Ede és Vasziné Kovács Cecília Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat
A tavalyi év decemberében már ismertté vált az agrárágazat 2002. évi támogatásáról szóló rendelet. A rendelkezés egészét áttekintve megállapítható, hogy:
· Elismeri és támogatja a kis földterülettel rendelkező, csak a család ellátására berendezkedő gazdálkodókat is.
· Lehetőséget ad olyan fejlesztésekre, amely révén a korábbi kis és közepes vállalkozások célirányos fejlesztés révén betagozódhatnak az árutermelés rendszerébe.
· A rendelkezésre álló támogatási keretből, a korábbiaknál nagyobb támogatást kaphatnak a piac szervezését, a minőség javítását, az értékesítés szervezettebbé tételét szolgáló tevékenységek.

A 2002. évi támogatási rendszer új eleme és kiemelten szerepel a támogatási célok között a Nemzeti Agrár-Környezetvédelmi Program.
Az árutermelő vállalkozások általában többirányú termelésre rendezkedtek be. A termeléshez szükséges teljes berendezésüknek különböző részarányát képezik a növényvédelmi létesítmények és eszközök. A kizárólag csak a szántóföldi vagy kertészeti kultúrák termesztésére szakosodott vállalkozásoknál, a növényvédelem technikai hátterének optimális szinten történő kialakítása meghatározó szereppel bír gazdálkodásuk eredményességének szempontjából.
A növényvédelem technikai hátterének berendezését befolyásoló legfőbb tényezők az alábbiak:
· A gazdaság területe, termelési profilja (termelt növények, a táblák területe és szétszórtsága stb.).
· Földrajzi, éghajlati adottságok.
· A károsítók előfordulásának gyakorisága, mértéke.
· A károsítók elleni védekezés lehetséges módjainak kiválasztása.
· Az alternatív védekezési lehetőségek gazdaságossága.

A gazdaság területe és termelési jellege meghatározza a permetezőgépek szükséges mennyiségét. A domborzat és a táblaméret közvetlenül befolyásolja a gépteljesítményt. A növényvédelmi eljárás szigorúan időhöz kötött feladat, így kedvezőbb területi adottság és táblaméret mellett kevesebb, fordított esetben több permetezőgépre van szükség ugyanazon feladat megoldásához.
A növényvédelmi berendezkedést alapvetően befolyásolja, hogy milyen károsítók milyen gyakran és milyen mértékben, a védett növény fejlődésének mely szakaszában történő előfordulásával kell számolni. Ennek megállapítása a várható károsító folyamatos megfigyelését és felmérését teszi szükségessé. Ezeket a megfigyeléseket és felméréseket terület és időbontásban úgy kell elvégezni, hogy a számszerûsített adatok megbízható alapul szolgáljanak a növényvédelmi feladatok meghatározásához és a szükséges növényvédelmi eszközök mennyiségének megállapításához. Gyakorlati kívánalom, hogy a megfigyelt adatok rögzítése táblánként történjen.
A felmérések alapján meghatározhatók az egymást követő időszakok növényvédelmi feladatai és azok mennyisége. A részletesen felmért és a megállapított feladatokból kiindulva elvégezhetők a növényvédelmi gépszükségletre vonatkozó számítások.
Az időjárás okozta hatások, általában kisebb-nagyobb mértékben módosíthatják a feladatok alapján megállapított permetezőgép igényt.
A védekezést csak bizonyos előre meghatározott, a védett növény és a támadott károsító bizonyos fejlődési stádiumához kötött időpontban lehet végrehajtani úgy, hogy arra általában 2-3 napnál, néhány károkozónál 3-6 napnál több idő nem áll rendelkezésre. A tervezésnél mindig a kevesebbet vegyük figyelembe, mert a szeszélyes időjárás a rendelkezésre álló napok számát általában a felére csökkenti.
A permetezésre alkalmas napok számának ismerete a növényvédelmi munkák tervezésénél és szervezésénél feltétlenül szükséges.

A permetezésre alkalmas napok száma

A permetezésre alkalmas órák különbözőképpen oszlanak meg. A táblázatban jelzett „alkalmas napok” a permetezésre részben vagy egészben alkalmasak, de az is lehetséges, hogy a kedvezőtlen időjárás napokig lehetetlenné teszi a munkát. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a naptári napok többségén a tavasztól-őszig, tehát a növényvédelmi munkák időszakában a korareggeli és késődélutáni, esti és az éjszakai órák alkalmasak a permetezésre.
Biológiai vagy meteorológiai szempontból, a nem megfelelő időben végrehajtott védekezés eredménytelen, vagy csökkent mértékû. A helytelen időzítés nemcsak jelentős terméskiesést okozhat, hanem a termelésbe fektetett előző ráfordítások is veszendőbe mennek.
A berendezkedés során minden esetben mérlegelni kell, hogy a várható károkozók ellen milyen védekezési módok, és eszközök alkalmazására van lehetőség, és melyik lesz azok közül a leggazdaságosabb. Nem hagyhatók figyelmen kívül az agrotechnikai és biológiai védekezés lehetőségei sem!
Külön mérlegelendő a növényvédelmi védekezéseknél alkalmazható gépi eszközök használatának gazdaságossága. Azonos feladatot többféle gyártmányú és típusú, továbbá saját vagy a növényvédelmi munkákra szakosodott gépi vállalkozóktól igénybe vett permetezőgépekkel is meg lehet oldani. Így a gazdálkodónak módjában áll a számára kedvezőbb, gazdaságosabb megoldást választani.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az idei év sem szűkölködik növényeink részére szélsőséges időjárásban, ami miatt a tenyészidőszakban egyre kevesebb a növények számára a növekedéshez...

Green Miracle – a növények napteje

Green Miracle – a növények napteje

Földi létünk egyik alapfeltétele a napsugárzás. A földfelszínt elérő sugarak nem mindegyike szükséges életünk során, sőt kifejezetten károsak az élőlé...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?